Élénkül a hazai ingatlanpiac. A korábbi hónapokhoz képest számottevően megindultak az értékesítések - tégla lakást 4, panel-lakást 3, tégla házat átlagosan 7 hónap alatt lehet ma értékesíteni a piacon. A nagy kérdés, hogy a vásárlói bizalom növekedése mellett az adatokat tovább javító egyszeri hatások meddig tartanak ki – mondták el az Otthon Centrum szakértői.
Ezek közül az egyik kérdés, hogy meddig tart a befektetési célú értékesítés, azaz meddig tart az egyre alacsonyabb kamatok miatt a pénzek ingatlanba áramlása. Ugyancsak segítheti az értékesítéseket a banki portfóliókban lévő közel 100 ezer bedőlt lakás sorsa. A pénzintézetek is látják, hogy legjobban a piacon tudják értékesíteni az ingatlanjaikat, ám az értéktartás miatt ezeket a lakásokat több év alatt lehet piacra engedni. Ugyancsak érdekes kérdés, hogy jelent-e majd stimulust a piacra a használt lakásokra igénybe vehető félszocpol.
Komoly kérdés a devizahiteles csomag
Fejleszt az OC is A társaság is átalakul – jelentette be Kosztolánczy György, az Otthon Centrum Holding vezérigazgatója. Az eddig komoly kötöttséget jelentő területi kizárólagosságot feloldották és a tervek szerint egy éven belül 40 új irodát nyitnak – ebből 25 a fővárosban és Pest megyében lesz. Nem lesz 2-5 milliós belépési díj – az első 3 évben csak minimáldíj nélkül csak forgalomarányos franchise díjat kérnek (9+2%-ot). A társaság 25 iroda nyitását maximum 2,5 millió forintig eszköz és arculati elemek beszerzésének támogatásával is segítik pályázati keretekben. A sikeresen pályázó havi 20 ezer forint +áfa összeg befizetésével fizetheti vissza a támogatást. A céggel kapcsolatos versenyhivatali eljárás zajlik, a társaság együttműködik a Gazdasági Versenyhivatallal. |
Számos kérdés merül fel azzal kapcsolatban is, hogy a devizahiteles mentőcsomag és -elszámolás milyen helyzetet okoz a piacon. Egyrészt a csökkenő törlesztőrészletek visszafoghatják az értékesítéseket, hiszen az eladók visszalépnek (mert bírják a törlesztést) – bár ez az árfolyamgát kapcsán sem volt megfigyelhető. A másik irányt a csökkenő tőketartozás jelentheti, amely piacra segítheti, eladhatóvá teszi a lakásokat, hiszen a piaci árak növekedésével és a hitelteher csökkenésével többen tudnak legalább nullán kiszállni. Kühne Kata, az Otthon Centrum Franchise ügyvezetője szerint ez leginkább az agglomerációban korábban hitelre megvett családi házak esetében lesz leginkább megfigyelhető.
Az további kérdés, hogy vajon az MNB új hitelezési korlátai milyen szinten lesznek meghúzva, ám ennek kapcsán az OC szakértői úgy vélik, egyelőre nincs ok a szigorításra, hiszen a lakáspiac megnyugtató növekedési pályára csak 2 év múlva állhat, míg a válság előtti szintekre – évi 170-180 ezer értékesített lakással bíró piacra – 3-4 év múlva lehet számítani a hazai ingatlanpiacon. A csúcson, 2007-ben 250 ezer ingatlan adásvétel történt.
Javuló OC-eredmények
Az Otthon Centrum fel akar ülni erre a piaci fejlődési ívre. A kiindulópont jó, hiszen az OC folyamatosan a piaci értékesítés feletti bővülést tud felmutatni. Az idei első kilenc hónapban 37,5 százalékos fejlődést mértek Budapesten, míg országos szinten 28,5 százalékkal több lakás értékesítésében tudtak segíteni, miközben a piacon 22 százalék körüli volt az ingatlanértékesítés felfutása.
Ami a hitelezést illeti, a hálózatban a válság évei alatt egyszerűen nem volt értelme az üzletággal foglalkozni, épp ezért az OC HC rendre a piaci hitelezési dinamika alatt teljesített. Ugyanakkor az idei év első háromnegyed évében 70 százalékkal növelte a közvetített hitelek volumenét a társaság. De még mindig csak 20 százalékos a hitelből vásárlók aránya – a válság előtt a lakások 70 százaléka kelt el hitelfelvétel mellett.