A műszaki szakmai életpályát hosszú távra megalapozó duális képzési rendszer speciális modelljének kiépítéséről és működtetéséről írt alá kétoldalú megállapodást a mai napon Győrött dr. Szekeres Tamás, a Széchenyi István Egyetem rektora és Pintér István, a Rába Járműipari Holding Nyrt. elnök-vezérigazgatója. Az eseményen részt vett Kara Ákos, az Országgyűlés Foglalkoztatási és Munkaügyi Bizottságának alelnöke. A 2012 szeptemberében induló program a szakmunkás beiskolázástól a doktori fokozat megszerzéséig biztosítja, hogy a diákok kiemelkedő gyakorlati ismereteket szerezzenek, hozzájárulva a Rába műszakiszakember-utánpótlásához és a hazai tehetségek itthon tartásához.
A létrejött együttműködés közelebb hozhatja egymáshoz az elméletet és a gyakorlatot a felsőfokú képzésben, erősítheti az ipar és egyetem közötti tudástranszfert, szélesebb látókört biztosítva a képzésben részt vevő fiataloknak és segítve a pályakezdő szakemberek gyors beilleszkedését a munka világába. A Rába ösztöndíj-szerződéseivel már a középiskolában lehetőség nyílik a tehetségek felismerésére és felkarolására. A felsőoktatásban továbbtanulók az egyetemi évek alatt is részesülhetnek a Rába támogatásából, majd szakmai pályájukat betanulási és beilleszkedési nehézségek nélkül kezdhetik meg a társaságnál.
Az ősszel induló duális képzés előnye, hogy a hallgatók tanulmányi idejük több mint felét a Rábánál töltik el, mialatt az egyetem e-tananyagok rendelkezésre bocsátásával biztosítja elméleti tudásuk további fejlesztését. A vállalati környezet alkalmat teremt számukra, hogy megismerjék a modern technológiákat a legnemesebb hagyományokkal ötvöző cégkultúrát is a Rábánál, amely mára a kiemelt szegmensekben „best in class” kategóriájú beszállítóként integrálódott a nemzetközi járműiparba.
A Rába a jövőbe fektet be
A pályaválasztás tudatossá tételének támogatásával és egy életpályamodell kialakításával a Rába a jövőbe fektet be, hiszen a jól képzett, kreatív munkaerő és az önálló fejlesztési képesség a stratégiai fontosságú járműiparban jelentős versenyelőnyt hoz a globális piacokon. A programban részt vevő hallgatók lehetőséget kapnak friss szemléletmódjuk és ötleteik kamatoztatására a gyakorlatban, segítve a vállalati hatékonyság javítását.
A Rába már a program indulásakor együttműködik két középiskolával –a Jedlik Ányos Gépipari és Informatikai Középiskolával, illetve a Lukács Sándor Mechatronikai és Gépészeti Szakképző Iskolával. A társaság lehetőséget nyújt további oktatási –akár felső- akár középfokú– intézmények csatlakozására az egységes szemléletű, szintjeiben egymásra épülő, gyakorlatorientált képzési szerkezet kialakítása és a magyar műszaki szaktudás gyarapítása érdekében.