A Magyar Nemzet a belügyminisztérium tájékoztatása alapján azt írta, március harmadik hetében az egyidejűleg közfoglalkoztatottak létszáma 228 075 volt, ami 15 százalékkal haladja meg a korábban vállalt kötelezettséget.
Emlékeztetnek arra, hogy a kabinet határozatban rögzítette: 2013. november 1-től 2014. április 30-ig 200 ezer ember egyidejű közfoglalkoztatásának és 100 ezer személy képzésének kereteit kel megteremteni.
A tárcánál elmondták, hogy a képzésekbe bevont létszám jelenleg 98 885, az oktatást elkezdők 2 százaléka ugyanis félbehagyta tanulmányait.
A cikk szerint a téli közfoglalkoztatást 75 százalékban az önkormányzatok végezték, csaknem 150 ezer személy foglalkoztatásáról gondoskodtak. Az érintettek 16 százalékát országos közfoglalkoztatók alkalmazták.
Mi a feladata egy közmunkásnak?
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság, illetve a vízgazdálkodási társulatok csaknem 12 ezer embernek adtak feladatot, náluk a közmunkások fő feladata a cserjeirtás, nádkaszálás, a vízfolyások medrének tisztítása, a műemlékek jégmentesítése, medrek hótalanítása és jégtelenítése, valamint az ár- és belvízvédelmi műtárgyak karbantartása volt.
A Magyar Közút Nonprofit Zrt. csaknem kétezer embert foglakoztatott, itt a hóeltakarítás, a burkolaton kívüli területek takarítása, burkolatok tisztán tartása volt a feladat.
A cikk megemlíti, májusban kiszélesedik a közfoglalkoztatás: indulnak az értékteremtő startmunka mintaprogramok.
Átmeneti megoldás a közmunka? Gabler Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője korábban úgy nyilatkozott, kedvező, hogy egy év alatt három százalékponttal 8,6 százalékra csökkent a munkanélküliségi ráta, ugyanakkor hozzátette, hogy a javulás jelentős részét a közmunkaprogramok magyarázzák. Réczey Zoltán, a Buda-Cash elemzője szerint a közmunkaprogram csak átmeneti, nem valódi, hosszú távú megoldás, és kérdés, hogy a közfoglalkoztatottak később át tudnak-e kerülni a versenyszférába. Részletek >>> |