A miniszter emlékeztetett arra, hogy a kormányzati létszámcsökkentésről szóló kormányhatározat melléklete felsorolja a Vidékfejlesztési Minisztérium költségvetési fejezetéhez kapcsolódó létszámcsökkentési kötelezettséget. Ennek alapján megállapítható, hogy a nemzetipark-igazgatóságokat a létszámcsökkentés nem érintette. A környezetvédelmi, természetvédelmi felügyelőségek, valamint az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség létszámát összesen 236 fővel kellett csökkenteni.
Ez utóbbinak az intézményenkénti meghatározását a vidékfejlesztési miniszter irányítása alá tartozó egyes költségvetési szervek létszámcsökkentéséről szóló VM utasítás melléklete tartalmazza. A szóban forgó kormányhatározat melléklete meghatározza azt is, hogy a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalra (MgSzH) vonatkozó létszámcsökkentési kötelezettség 188 fő. Ezen belül a Növény-, Talaj és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóság 8 fős létszámcsökkentéssel érintett.
A minisztérium bejelentette azt is, hogy az Európai Bizottság 5,2 millió euró területalapú támogatást követel vissza Magyarországtól a 2006-os és 2007-es igénylési évek kifizetéseiből. Az uniós döntés alapja, hogy nagy volt a jogosulatlan kifizetések kockázata. Az előző agrárvezetés ideje alatt ugyanis a minisztérium szerint nem volt biztosított a hiteles mezőgazdasági parcella azonosító rendszer (MePAR). Emellett hosszú ideig nem történtek fejlesztések a program javítása érdekében sem.
Felmentették a VM helyettes államtitkárát Orbán Viktor miniszterelnök a vidékfejlesztési miniszter javaslatára felmentette tisztségéből Kling Istvánt, a Vidékfejlesztési Minisztérium helyettes államtitkárát - jelent meg a legutóbbi Magyar Közlönyben. A határozat indoklást nem tartalmaz, a felmentés hatálya február 29-e. Kling István 2010 júniusa óta töltötte be a vízügyért felelős helyettes államtitkári posztot a Vidékfejlesztési Minisztériumban. |
A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a büntetést több körös tárgyalássorozat után sikeresen leszorította az eredeti két százalékról 0,55 százalékra az adott években kifizetett - SAPS - keretösszeghez képest.
Az MVH az elmúlt évben a kérelmek pontosabb kitöltése érdekében bevezette a minőségi monitoring rendszert, és a nagyobb felbontású ortofotót. Az intézkedések eredményeként a brüsszeli Bizottság auditja is rendben találta a rendszert a 2010. évi igényléseknél - közölte a minisztérium.