Egy nő tartja karjában gyermekét a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ (MH EK) koraszülött intenzív centrumában (PIC) Budapesten 2014. szeptember 8-án. MTI Fotó: Bruzák Noémi |
Eltérő érdekek feszülnek egymásnak, miközben a vezetők és a fenntartó a lehető legjobb megoldásra és annak kidolgozására törekszik - írja csütörtöki cikkében az Mfor.hu, amelyben a Honvédkórház egy névtelenséget kérő dolgozójával folytatott beszélgetést idéznek. A cikk szerint a problémák - főként a bérjellegűek - nem most, hanem már hónapokkal ezelőtt megmutatkoztak, viszont csak mostanra csúcsosodtak ki, amikor kiütközött a szakemberhiány.
A másfélszeres bér nem elég, nagyobbat nem tudnak adni
A lap forrása cáfolta azt, ami a koraszülött osztály bezárásakor megjelent a sajtóban a dolgozók megbecsülésének hiányáról. Elmondása szerint a folyamatosan zajló bértárgyalások során olyan feltételeket ajánlottak a dolgozóknak, melyek révén a jelenleginél akár másfélszer magasabb bérért végezhetnék a munkájukat, a fiatal orvosoktól, a főorvosokig. Úgy tűnik, ez nem elég. Az állami egészségügyben azonban van egy bizonyos fizetési határ, ami fölé nem tudnak elmenni, és bérfeszültséget okozó megoldást sem választhattak.
Egyszerre heten távoztak, családi okból
A lap szerint a Honvédkórház az ágazatban jellemző munkaerőhiány ellenére jól áll, a koraszülött osztályon azonban egyszerre 7 neonatológus (speciális szakképzettségű gyermekorvos) került olyan helyzetbe, hogy nem tudnak tovább részt venni a munkában - a kórházon kívül álló okokból. Három dolgozó szülési szabadságra ment, de volt, akinél a családi körülmények változtak.
A lap forrása megemlíti: a Honvédkórházban a PIC 14 ágyas, a Semmelweis Egyetem klinikáján 80 ágyas ez az osztály, és emellett még ott lesz a János Kórház kapacitása is. Az ellátás tehát az átmeneti időszakban is megoldható problémamentesen, együttműködve az EMMI-vel.
Januárban újranyitnák a koraszülött osztályt; ha ez mégsem történne meg, az óriási csalódás és kudarc lenne mindenki számára, hiszen Budapest legnagyobb intézményéről van szó - írja a lap.