Ennek is kell örülni? Nem ment el mindenki, aki akart
Az elmúlt hét évben külföldi munkavállaláshoz engedélyt kérő magyar állampolgárságú orvosok egyharmada, a szakdolgozók egyötöde korábbi szándéka ellenére jelenleg is a magyar betegellátást segíti - mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára.
Rétvári Bence az egészségügyi humánerőforrás-nyilvántartó rendszer május 31-i adatai alapján azt mondta az MTI-nek: a 2010 és 2016 között külföldi munkavállalási engedélyt kérő orvosok 36 százaléka és a külföldi munkavállalási engedélyt kérő szakdolgozók 21 százaléka jelenleg is a magyar betegellátásban dolgozik. Ők vagy mégsem távoztak külföldre, vagy már visszajöttek onnan, vagy egyszerre Magyarországon és külföldön is dolgoznak jelenleg.
Az államtitkár szerint a kormány sokat tesz az egészségügyi dolgozók élet- és munkakörülményeinek javításáért: többször, nagymértékben emelték a béreket, több százmilliárd forintot fordítottak a kórházak fejlesztésére és adósságrendezésére, valamint ösztöndíjprogrammal segítették a fiatal szakorvosokat. A jövő évi költségvetés 402 milliárd forinttal tartalmaz több forrást egészségügyi célokra, mint a tavalyi - tette hozzá.
Rétvári Bence szerint az intézkedéseknek köszönhető, hogy tavaly "kevesebb, mint feleannyi orvos akart távozni, mint 2011-ben". - közölte Rétvári Bence.
Mekkora az orvoshiány?
Rengeteg orvos hiányzik Magyarországról, az elvándoroltak helyébe ugyanis nem lép elég szakképzett munkaerő. Március óta lehet pályázni arra a több mint 500 praxisra, amely üresen áll, vagyis ahol nincs háziorvos vagy fogorvos - eddig 46 pályázat érkezett be.
A helyzet enyhítése érdekében az ápolókat is bevetnék: három vidéki egyetemen indítanak mesterképzést diplomás szakápolók számára. A másfél éves kurzus elvégzése után az ápolók olyan, egyébként orvosok által végzett feladatokat is elláthatnak, elsősorban krónikus betegségek kezelésekor, amelyek sürgős szakorvosi beavatkozást nem igényelnek.