.jpg)
Marisa Roberto és munkacsoportja hat éve foglalkozik alkoholbetegek vizsgálatával, illetve olyan kísérleti állatok tanulmányozásável, melyeket rászoktattak az alkoholra. Eredményeik szerint az állatkísérletek adatai azt jelzik, hogy egyik stresszhormon, a CRF jelenti az alkoholizmus kulcsát.
A CRF természetes körülmények között is kiválasztott hormonja a szervezetnek. Eredetileg csak az agy egy körülírt területén, a hipotalamuszban mutatták ki, de kiderült, hogy az agyalapi mirigyben is megtalálható. Ingerli a kortikotropin és más, biológiailag hatásos anyagok megjelenését: ezek a stresszhatás fontos elemei.

Az idegsejtek vizsgálata során kiderült, hogy a CRF az egyes idegsejtek közötti gátló kapcsolatokat úgy befolyásolta, mint az alkohol. Ez elsősorban úgy történt, hogy fokozta az idegingerületet átvivő anyag termelését. Ez a hatás kifejezetten növelte az idegsejtek ingerlékenységét.
A munkacsoport ezt követően azt vizsgálta, mi történik, ha a CRF hatását a hormon ellenanyagaival gátolják. Ez azért volt lehetséges, mert három különböző ellenanyag is létezik erre a célra. Olyan patkányok agysejtjeit kezelték ezekkel az anyagokkal, melyek megfelelő módon itatva alkoholistákká válnak.
Az egyik CRF elleni készítmény, az R121919 alkalmazása esetén az alkoholista patkányok már csak mérsékelten fogyasztottak alkoholt. A kutatók azt remélik, hogy ezt a hatást emberek kezelése során is sikerül elérni.
MTI