A magyarok jelentős része gyógyhatású készítményt vagy étrend-kiegészítőt venne igénybe egészsége javítására illetve megőrzésére, melyek közül első helyen az általános immunerősítés készítményei állnak - állapítható meg a Szinapszis Egészségügyi Piackutató és Tanácsadó Kft. és a Magyar Gyógyszerészi Kamara közös, tavaly végzett - országosan reprezentatív kutatásának - eredményeiből. A gyakorlati tapasztalatokról és az öngyógyítás veszélyeiről a WEBBeteg.hu egészségportál Dr. Szántó Antónia immunológussal készített interjút.
A magyarokat vizsgálva elmondható, hogy az általános immunerősítő a leggyakrabban vásárolt termékkategória az alternatív megoldások alkalmazása szempontjából. A lakosság 43 százaléka gyógyhatású készítményekben, 28 százalékuk étrend-kiegészítőkben bízik, ha általános immunerősítésről van szó. A kutatás és az immunológus szerint is általános tendencia, hogy a magyarok inkább választanának gyógyhatású készítményeket, mint az egészséges életmódot. Vizsgáljuk meg az egyes tünetfajtákat!
Rossz közérzet, ingadozó hangulat
Élmények és vitamin: a gyógyszertár a biztos? |
Az eredmények alapján elmondható, hogy a magyarok akár a legkisebb panaszukra, problémájukra is hajlamosak valamilyen gyógyhatású készítményt, étrend-kiegészítőt alkalmazni, nem foglalkozva olyan természetes gyógymódokkal, mint gyümölcsök C-vitamin tartalma immunerősítés céljából, a rostban gazdag ételek fogyasztása az emésztés elősegítésre, vagy a mozgás, lazítás beiktatása mindennapjainkba az agyműködés serkentésére és a hangulat javítására.
Mikor kell "segítség" az immunrendszernek?
Ha nincs hiány, káros is lehet a vitamin |
Az immunológus azonban kiemelte, hogy a legtöbbet akkor tesznek magukért a betegek, ha amellett, hogy pontosan betartják az orvosi utasításokat és visszajárnak kontrollra, egészségesen táplálkoznak, és az is nagyon fontos, hogy abbahagyják a dohányzást. Az immunbetegségekben nem szenvedők esetében is érvényes, hogy a helyes táplálkozás, egészséges életmód legalább annyit számít, mintha szedne valamilyen étrend-kiegészítő készítményt.
Légúti panaszok, vírusfertőzés
Mikor kell már feltétlenül orvoshoz fordulnunk. Dr. Szántó Antónia szerint ez a kérdéskör elsősorban a légúti fertőzéseknél szokott felmerülni. Ha vírusfertőzésre utalnak a tünetek (hirtelen magas láz, izomfájdalom, általános gyengeség), akkor egy egyébként egészséges ember az orvoshoz fordulással várhat akár 3-4 napot is, mert lázcsillapítás, pihenés mellett sok citromos-mézes teát fogyasztva ennyi idő alatt meg is szűnhetnek a tünetek. Azonban ha ezután is fennmaradnak vagy súlyosbodnak a panaszok, sárgás-zöldes köpet jelentkezik, akkor bakteriális felülfertőződés merül fel, ekkor már érdemes orvoshoz fordulni - figyelmeztet a szakember.
H1N1
Persze most a H1N1-járvány miatt más a helyzet, a fenti esetekben is érdemes legalább telefonon konzultálni a háziorvossal és közösen dönteni az orvoshoz fordulásról. Az idősebbek és a krónikus betegségekben szenvedőknek szintén érdemesebb hamarabb orvoshoz fordulni.
A magas vérnyomás betegség
A következő, igen gyakran előforduló eset, hogy sokan fiatal korban szembesülnek azzal, hogy egy családtagjuk magasabb vérnyomást mér nekik. Többek közt, ezért nem akarják elfogadni, hogy ez egy betegség, és mivel nem akarnak gyógyszert szedni, nem fordulnak orvoshoz. Ha a magasabb vérnyomásérték nem okoz panaszokat, akkor érdemes párszor megismételni a mérést. Ha továbbra is magasabb értékeket mérnek, vagy ha ez panaszokat (fejfájás, szédülés, hányinger) is okoz, akkor mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni.
Egyáltalán nem biztos, hogy egyből gyógyszert kell majd szedni, de az életmódbeli változtatások szükségességét is jobb, ha megbeszéli a beteg a kezelőorvosával.
Mennyire hatásos az öngyógyítás?
Sajnos sok gyártó és forgalmazó azzal reklámozza a készítményét, hogy „a hagyományos vitaminok csak az orvosnak meg a gyógyszerésznek hoznak hasznot, hatóanyag alig van bennük, bezzeg a mi készítményünkben nincs tartósítószer, emiatt sokkal egészségesebb”, majd horribilis összegekért árulják a saját termékeiket. |
Az sem mindegy, hogy a beteg milyen készítményekben bízik. A szakember szerint a gyógyhatású készítmények piacán nem érvényes az amúgy sokat hangoztatott "drágább jobb" elv. "Nagyon fontos tudatosítani az emberekben, hogy a gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmények forgalmazására már akkor engedélyt adnak, ha azt bizonyítják róluk, hogy nem ártalmasak. Azt, hogy valaminek a kezelésére hatásosak, egyáltalán nem kell bizonyítani" - emelte ki a doktornő.
Az alma nem menő
És ez nemcsak az immunerősítőkre, hanem minden gyógyhatású készítményre vonatkozik. Az egészséges táplálkozás szerepét azonban nem lehet eléggé hangsúlyozni: ez nem azt jelenti, hogy mindenféle táplálék-kiegészítőket kell szedni, hanem az étkezéseknél kell az egészséges alapanyagokra figyelni: kevés konzervételt fogyasztani, minimalizálni az “üres kalóriák”, azaz a gyakorlatilag tápérték nélküli, de magas energiatartalmú ételek és italok fogyasztását, és friss idénygyümölcsöket fogyasztani.
Az alma nyilván kevésbé divatos manapság, mint a déligyümölcsök, azonban nagyon egészséges, és véleményem szerint méltatlanul mellőzött gyümölcs, és a 12-30%-os almalé fogyasztása nem helyettesíti a tápértékét. Az egészséges életmódhoz pedig a táplálkozás mellett a rendszeres testmozgás is hozzátartozik, bár sokakkal ezt a legnehezebb elfogadtatni.
Privátbankár