Kiss Judit, a Manpower Magyarország ügyvezetője elmondta, hogy a munkáltatói előrejelzés a munkaerői létszám alakulását illetően a legpesszimistább képet mutatja, amióta Magyarországon elkezdte a Manpower a munkaerő-piaci felméréseket.
Kevesebb felvétel és elbocsátási hullám jöhet jövőre
Kiss Judit az adatokhoz hozzátette, hogy a gazdasági bizonytalanság több hónapja tart, ami egyértelműen rányomta a bélyegét a ma nyilvánosságra hozott felmérés eredményeire is: a magyar munkáltatók fékezik a munkaerő felvételt, amíg az európai adósságválság nem rendeződik. A munkát keresők kilátásai a gazdasági válság kirobbanása óta folyamatosan romlanak. A munkáltatók létszámcsökkentési terveit látva a munkavállalók leterheltsége várhatóan még jobban emelkedni fog.
A felmérésben megkérdezett 750 munkáltató közül mindössze 8 százaléka szeretné növelni a munkaerő létszámát és 22 százaléka elbocsátást tervez. A felmérés egyetlen viszonylag pozitív eredménye az, hogy a munkáltatók kétharmada nem kíván változtatni a dolgozók létszámán az év első három hónapjában.
A legerősebb elbocsátási szándékról az építőipar munkaadói nyilatkoztak, a mutató – 27 százalékponton áll. Ebben a szektorban 100 megkérdezett munkavállaló közül csupán 6 mondta, hogy felvételre, míg 33, hogy elbocsátásra készül. Hasonlóan nehéz hónapokat jeleznek előre a vendéglátóipar munkáltatói, 22 százalékponttal többen vannak, akik a következő negyedévben inkább leépítést terveznek.
A 2011. negyedik negyedévéhez képest a legnagyobb visszaesés a nagy- és kiskereskedelemben várható; a Munkaerő-piaci Mutató 27 százalékpontot csökkent és így -17 százalékos. Az iparágak éves összehasonlításában az egyetlen pozitív adatot a köz és szociális szolgáltatások szférában mérték. A többi nyolc vizsgált iparágban csökkenés várható, ezek közül négy esetében 20 százalékpontnál is nagyobb visszaesést jósolnak a 2011. első negyedévéhez képest.
A dél-dunántúli régióban várható a legtöbb elbocsátás
Az iparágakhoz hasonlóan regionális bontásban is létszámleépítésre számítanak a munkáltatók a következő év első negyedévében. A dél-dunántúli régióban az előző negyedévhez képest 21 százalékpontot romlottak a kilátások, így elbocsátások szempontjából ez a legkritikusabb régió, ahol a Munkaerő-piaci Mutató -26 százalék.
Az Európát, Közel-Keletet és Afrikát magába foglaló régióban vegyesek a munkaerő-piaci kilátások. 23 vizsgált ország közül 13-ban mértek pozitív alkalmazási kedvet. A mutató az előző negyedévhez képest 18 országban, éves összehasonlításban pedig 12 országban romlott. A legerősebb alkalmazási hajlandóságot Törökországban, Izráelben és Németországban, a leggyengébbet Görögországban mérték.
Jeffrey A. Joerres, a Manpower Group elnök-vezérigazgatója az adatokhoz hozzáfűzte, hogy a jelenlegi gazdasági bizonytalanság a globális munkaerőpiacon is megmutatkozik, mivel a megkérdezett országok munkáltatóinak nagy része lassítja a munkaerő-felvételt az előző negyedévhez képest, továbbá az adósságválsággal kapcsolatos események folyamatosan rontják a piacok bizalmát Európa iránt.
Jeffrey A. Joerres hozzátette, hogy Németországban a munkaerő-piaci kilátások továbbra is pozitívak, a pénzügyi és üzleti szolgáltatások ágazatban várható a legerősebb alkalmazási kedv. Mivel Németországban még nem érezhető az új EU mobilitási törvény hatása, amely a képzett szakmunkások beáramlását hivatott segíteni, illetve a munkanélküli ráta még mindig a legalacsonyabbak között van Európában, ezért a tehetség-hiány továbbra is komoly problémát jelent.