Bírságot helyezett kilátásba az ÁNTSZ és az egészségbiztosító, mivel több háziorvos is úgy döntött, nem adja be a kötelező védőoltásokat, nem végez terhességi tanácsadást és halottkémlelést, szerintük ugyanis évek óta ezért a munkáért senki sem fizet - írta keddi számában a Magyar Nemzet.
Az egészségbiztosító és az ÁNTSZ azonban úgy véli, az érintettek ezzel szabotálják a kötelező feladataik elvégzését, ezért bírságot helyeztek kilátásba.
Keszthelyi Gyula tardi háziorvos a lapnak azt mondta: a jogszabály egyértelműen rendelkezik arról, hogy melyek azok a tevékenységek, amelyeket az Egészségbiztosítási Alapból (E-Alap) kell finanszírozni, és melyek azok, amelyekre attól függetlenül, külön forrást kell biztosítania a központi költségvetésnek. Ez utóbbi kategóriába tartozik a három említett feladat, amelyek elvégzésére Keszthelyi Gyula szerint külön szerződést kellene kötnie az egészségbiztosítónak.
Az orvosok kizárólag az E-Alapból kapják a finanszírozásukat, így az - a háziorvos szerint - nem tartalmazhatja az orvosi feladatok ellenértékét - olvasható a lapban.
Az egészségbiztosítónál a Magyar Nemzetnek elmondták, hogy az E-Alapból a háziorvosoknak folyósított finanszírozásnak része - igaz, nincs külön megjelölve - az az összeg, amelyet a központi költségvetés az említett tevékenységek ellentételezésére biztosít.
Réthelyi: az elhibázott lépéseket korrigáljuk
Az előző kormány elhibázott lépéseinek korrekcióját szolgálja az egészségügyi tárgyú törvények módosítása - mondta Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter keddre virradó éjjel az Országgyűlésben. A miniszter az egyes egészségügyi és szociális tárgyú törvények módosításáról szóló javaslat expozéjában kifejtette: a Gyurcsány-kormány liberális reformkísérlete "súlyosan félresiklott", s most azokat a legsürgetőbb módosításokat végzik el, amelyek a betegek érdekeinek érvényesítését, az ágazati hatékonyság növelését és a bürokrácia csökkentését szolgálják.
Hamarosan teljesen új jogszabályban rendezik a fiatal szakorvosjelöltek státusát, feladatát, szakképzési és foglalkoztatási helyzetét - írta keddi számában a Világgazdaság. A lap szerint várhatóan szerdán tárgyal a kormány a rezidensekre vonatkozó, az előző kabinet által elfogadott új rendelet módosításáról. A Világgazdaság úgy tudja, hogy most azonban csak a legégetőbb változtatásokra kerül sor. |
A miniszter elmondta, hogy a felügyelet jogkörei közül megmarad és az "ágazatban már bizonyított" szervekhez kerül az egészségbiztosítási szolgáltatást igénybe vevők jogainak védelme, illetve több közzétételi feladat is. A felügyeletnek az egészségügyi szolgáltatók által vezetett várólistákkal kapcsolatos teendőit például az egészségbiztosítóhoz utalnák. Ugyanakkor a gyógyszerek és gyógyászati segédeszközök társadalombiztosítási támogatásba történő befogadása elleni fellebbezés lehetősége megszűnik, a döntés ellen a jövőben bírósági felülvizsgálatnak lesz helye - ismertette Réthelyi Miklós.
A gyógyszerforgalmazás általános szabályairól szóló törvény módosítása kapcsán a miniszter emlékeztetett, hogy a 2007 elején hatályba lépett új gyógyszertár-alapítási szabályrendszer bevezetésével a patikaalapítás könnyebbé vált. Hozzátette, a Fidesz-KDNP már akkor világossá tette, hogy nem ért egyet a patikaliberalizációval, és amint lehetősége lesz, kezdeményezi a szabályozás módosítását. Az újraszabályozás kidolgozásához hosszabb idő szükséges, ez őszre várható, a javaslat most a patikaalapítás átmeneti korlátozását mondja ki - hangsúlyozta Réthelyi Miklós.
MTI, Magyar Nemzet, Világgazdaság