Tollak és szögmérő az egyik diák padján a matematika írásbeli érettségi vizsga kezdete előtt a XVI. kerületi Táncsics Mihály Általános Iskola és Gimnáziumban 2018. május 8-án. Forrás: MTI/Máthé Zoltán |
A tegnapi magyar érettségit követően ma 74 ezer diák ült padba matek érettségit írni, 71 086-an közép, míg 3285-en emelt szinten veselkednek neki a feladatsornak. Az Eduline összesítése szerint ettől az érettségitől tartanak a legjobban a diákok, noha a szivárgó információk szerint idén egészen korrekt feladatsor született, így a kettest biztosan bárki meg tudja szerezni.
Ezen a vizsgán megengedett a segédeszközök használata, így a diákok használhatnak függvénytáblázatot (egyidejűleg akár többfélét is), valamint szöveges adatok tárolására és megjelenítésére nem alkalmas zsebszámológépet, körzőt, vonalzót, szögmérőt. Ezeket az eszközöket – értelemszerűen – a diákok a vizsga során egymás között nem cserélhetik.
Hogy jön a fagyizás a térgeometriához?
A matematika középszintű írásbeli vizsgája 180 percig tart. A vizsgázó először az I. feladatlapot (45 perc), majd a II. feladatlapot (135 perc) oldja meg. Az I. feladatlap 10-12 feladatot tartalmaz, amely az alapfogalmak, definíciók, egyszerű összefüggések ismeretét hivatott ellenőrizni. Ebben a részben idén halmazokkal, a függvényekkel, a gráfokkal, a százalékszámítással kell dolgozniuk a diákoknak.
A II. feladatlap két részre oszlik: az A rész három feladatot tartalmaz, egyenként 9-14 pontosat, amelyek egy vagy több kérdésből állnak. Ezek közül az egyik egy összetett geometriai feladat, a diákoknak egy trapéz területét és egy háromször szögeit kell kiszámolniuk. Egy másik feladat megoldásához a számtani sorozatokkal és az elsőfokú függvényekkel kapcsolatos tudásukat kell használniuk.
A II. B rész három, egymással megegyező pontszámú (17) feladatból áll, amelyből a vizsgázó választása szerint kettőt kell megoldani, és csak ez a kettő értékelhető. A választható feladatok között szerepel egy dominós példa, amelynek megoldásához a valószínűségszámításról szerzett tudást is használni kell. A diákok választhatnak egy igen aktuális - fagylalttölcsérekkel és különböző ízű fagylaltokkal kapcsolatos - térgeometriai feladatot is, valamint egy, az iskolák internetezési szokásairól és wifi-routerekről szóló összetett matekpéldát.