Van, ahol még rosszabb a nőknek
Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár a kormany.hu tudósítása szerint elmondta: több évtizedes lemaradást kell pótolni a foglalkoztatás területén. Nem csak a nők, hanem a fogyatékkal élők, a pályakezdők, a gyesről-gyedről visszatérő szülők foglalkoztatási aránya is elmarad az uniós átlagtól - sorolta az államtitkár.
Kiemelte: nem nálunk legrosszabbak a mutatók, ugyanis Máltán, Olaszországban, Görögországban még rosszabb a nők helyzete. A mi feladatunk, hogy tanuljunk az előttünk járó sikeres országoktól - fogalmazott Czomba Sándor, példának a skandináv országokat említette.
Azonosítják az akadályokat, aztán lebontják őket
Varga Zsoltné Szalai Piroska Mária bemutatkozásakor elmondta, civil szervezetek tagjaként és a tudományos életben is régóta foglalkozik a témával. Úgy fogalmazott: kinevezése óta a szakmai és civil szférából is sokan jelezték vissza, hogy szívesen részt vennének a munkában, felajánlották segítségüket. Szalai feladata "a nők foglalkoztatása előtt álló akadályok azonosítása, majd programok kidolgozása azok lebontása érdekében."
A miniszteri biztos szerint míg Magyarországon 100 munkaképes korú nőből 51 dolgozik, ebből 4-en részmunkaidőben, addig az Európai Unió átlaga 100 főből 58-at alkalmaznak, ebből 18 fő részmunkaidős. A teljes munkaidős arányban mutatkozó előnyt a továbbiakban is szeretnék fenntartani. A helyzet javítása érdekében célként tűzték ki azt, hogy megakadályozzák a nők inaktív státuszba kerülését, valamint terveket fognak kidolgozni a gyermekfelügyelet, a munkaerőpiaci diszkrimináció és a felnőttképzés területén is.