A tavalyi év azonos időszakához képest 8 százalékpontot emelkedett, ezzel 69 pontos értéket vett fel novemberben a BNP Paribas Cardif Munkaerőpiaci Stabilitási Indexe, így az időszakonként tapasztalható ingadozások ellenére továbbra is egy emelkedő tendenciáról beszélhetünk.
A mérőszám azt fejezi ki egy 100 pontos skálán, hogy a munkavállalók mennyire bíznak abban, hogy jelenlegi foglalkoztatójuk hosszú távon is munkalehetőséget biztosít majd számukra. Érdemes figyelembe venni, hogy az alkalmazottak milyen lépéseket tennének munkahelyük megtartása érdekében, amennyiben az veszélybe kerülne.
Nagyon optimisták a magyarok
Míg 2014 novemberében 60, egy évvel később 61, tavalyelőtt 64, 2017-ben pedig már 69 pontot ért el a munkavállalói bizalmi index értéke, emellett azt is fontos kiemelni, hogy a több mint három éve indult kutatás során az index most vette fel a második legmagasabb értékét.
Figyelembe véve az elmúlt három évet, valamint a megelőző negyedéveket, folyamatosan növekvő optimizmust tapasztalunk a magyar munkavállalók részéről a jelenlegi munkahelyük iránt érzett stabilitás kapcsán – mondta el Kiss Márk István.
Így nem leszünk elég motiváltak
A BNP Paribas Cardif biztosító vezérigazgatója hozzátette: a legtöbb hazai munkavállaló jelenleg úgy érzi, hogy ha el is veszítené a munkáját, akkor is viszonylag könnyen találna magának új állást, ami egyébként egy csökkenő munkavállalói motivációt is eredményez.
Ami a karrierhez kapcsolódó jövőképet illeti, érdekesnek mondható, hogy a munkavállalók 73 százaléka (férfiak 75 százaléka, a nők 72 százaléka) érzi úgy, hogy több mint 5 évig megmarad a munkahelye.
Azon munkavállalók közül, akik ennél rövidebb időre látják biztosnak a munkahelyüket, 42 százalékuk úgy érzékeli, hogy az egész cégben nincs elég megrendelés, 35 százalék szerint hosszabb ideje folyamatosan zsugorodnak és csökken a munkatársak létszáma, 34 százalék úgy véli, hogy az őt alkalmazó cég meg fog szűnni, 24 százalékuk pedig azt is állította, hogy a cég be fog olvadni egy másik vállalatba.
Általánosságban elmondható, hogy iskolai végzettséget tekintve továbbra is a diplomások és az érettségivel rendelkezők alkotják a legbizakodóbb csoportot 70 és 72 ponttal, utánuk 68 ponttal következnek a legfeljebb 8 osztályt végzettek, a sort pedig 65 ponttal zárják a szakmunkás papírral rendelkezők.
Minden korcsoportban jelentős javulás tapasztalható az elmúlt években: jelenleg mindegyik korosztály 69 pontot ért el.
Nincs nagy különbség a szektorok szerint
A szektorok szerinti bontás tekintetében szintén nem figyelhető meg jelentős különbség: a kereskedelmi szektort leszámítva (68 pont), a közigazgatásban, az iparban és a mezőgazdaságban dolgozóknál egyaránt 69-69 pontot mértek. Ez az utóbbi szektor 18 pontos ugrását leszámítva, átlagosan 2-4 pontos emelkedést jelent az elmúlt egy év hasonló időszakához képest.
A lakóhely szerinti bontásban az átlagosnál nagyobb eltérés figyelhető meg a településméretek között: a budapestiek körében 73, a városban élőknél 69, míg a falvakban élőknél 65 pontot mértek. Érdemes kiemelni, hogy a fővárosban élőknél most regisztrálták a legmagasabb értéket, ami 2016 és 2015 novemberéhez képest 6 és 9, míg 2014 hasonló időszakához képest 13 pontos növekedést jelent.
A régiók szerinti bontásnál, a fentiekből is következően, a Közép-Magyarországon élőknél 73 pontot, míg az ország keleti felében 68, a nyugati felében 64 pontot vett fel az index. Bár az utóbbi két régióban tapasztalható némi ingadozás az elmúlt években, a Közép-Magyarországon élőknél egy folyamatos és stabil növekedést figyelhetünk meg: 2016-ban 66, 2015-ben 63, 2014-ben 59 pontot ért el a bizalmi index.