Az OVSZ főigazgatója elmondta: az elmúlt húsz évben többször volt arra példa, hogy a ritka vércsoportúaknak várniuk kellett egy-két napot, különösen ha nagy vérigényű műtétről van szó. "Viszont manapság már sokkal ritkábban fordul elő, mint négy-öt évvel ezelőtt" - tette hozzá.
Azt a főigazgató is megerősítette, hogy ha valaki mozgósítja családtagjait, ismerőseit, hogy adjanak vért a műtétjéhez, akkor az előre tervezett időpontban megoperálják. Még olyan esetben is, ha esetleg nem csoportazonos vért adtak véradói, mert a vérellátó szolgálat biztosítja neki a szükséges vérmennyiséget.
Az OVSZ célja éppen az, hogy Magyarországon is elterjedjen ez a fajta véradás. A lényeg az, hogy minél több egészséges ember adjon vért, márpedig ha valaki érzelmileg közelebb áll a problémához, nagyobb eséllyel ad vért - mondta Miskovits Eszter.
Szabolcs Zoltán, a Semmelweis Egyetem I. számú Sebészeti Klinikájának szívsebésze az MTI-nek azt mondta, előfordult, hogy nem akut műtéteket el kellett halasztaniuk, mert nem volt annyi vér, amennyivel biztonsággal el kezdték volna a műtétet. Elmondása szerint ez egy hónap alatt a 65-70 műtétből 5-10 alkalommal fordult elő. Arra viszont nem volt példa, hogy egy betegnél a műtét elhalasztása később akut beavatkozást igényelt volna - tette hozzá.
Kiemelte, hogy mostanában nem a ritka vércsoportokból, hanem az A Rh pozitív típusból van hiány. A szívsebész hangsúlyozta: "ez nem új keletű probléma, de fel kell hívni rá a figyelmet, hogy minél többen adjanak vért".
MTI