A keddi számban megjelent interjúban Réthelyi Miklós azt mondta: a tárca feladata lesz, hogy elemezze, tisztázza, hol kell gyorssegély, hogy megoldja az egészségügy legégetőbb dolgait. Mint mondta, fontos tisztázni, miért alakultak ki a kórházi adósságok. A kijelölt miniszter szerint a válasz a tvk-nak (teljesítmény-volumen korlát) nevezett rendeletben keresendő. E szerint az OEP a finanszírozást egy bizonyos betegszám ellátása után leállítja. A tvk-n felüli gyógyítási teljesítés országos szinten 10 százalék, ez tetemes adósságot okoz az intézményekben - mondta.
A hét kérdése: A Fidesz az iskolába járáshoz kötné a családi pótlékot. Önnek mi a véleménye? |
A leendő miniszter, aki az egészségügy mellett az oktatás irányításáért is felelős lesz az interjúban azt mondta, úgy gondolja, szükség lesz az iskolai oktatás újrafogalmazására, a tanári tekintély visszaállítására, a pedagógusok munkájának elismerésére. "Szükség lesz a felsőoktatás megváltoztatására is" - jegyezte meg hozzátéve, hogy a kétciklusú oktatási rend bevezetése leginkább a tanárképzést érintette, ami - mint kiderült - nem bizonyult szerencsésnek.
Önkéntes megyékben próbálkoznának
A kórházakat köztulajdonú közkereseti társasággá alakíttatnák át az intézménytulajdonosokkal - írta keddi számában a Népszabadság. A lap szerint ez a szervezeti forma részben lehetővé tenné a menedzsment számára az önállóbb döntéseket, a tulajdonostól függetlenebb, üzemszerű működtetést.
A Népszabadság úgy tudja: az új integrált ellátórendszer működtetésével kapcsolatban az is felvetődött, hogy az ellátást finanszírozó állami biztosító alkalmazná az intézmények helyett az orvosokat, mint ahogyan az is, hogy a szolgáltatók kapnának többletjogosítványokat.
Szócska Miklós, a területért felelős leendő államtitkár tervei szerint az "új nemzeti egészségügyi szolgálat" működését előbb egy vagy több önként jelentkező megyén próbálnák ki, ahol viszont az ellátás valamennyi szintjén új, modern formákat és ösztönzőrendszert vezetnének be - olvasható a lapban.
Népszabadság, Világgazdaság