Holnap az interpellációs blokkot követően a köznevelési törvény módosításának tárgyalásába kezd a Ház, várhatóan a házszabálytól eltérően: a képviselők még aznap lefolytatják az összevont általános és részletes vitát az emberi erőforrások miniszterének előterjesztéséről.
Kedden, a napirend előtti felszólalásokat követően, az esetleges módosító javaslatokról szavaznak a képviselők, illetve a zárószavazást is megtartják a nemzeti köznevelésről szóló törvény módosításáról.
Fizetésemelés: nem lesz több
Balog Zoltán |
A pedagógus-szakszervezetek korábban jelezték, hogy a Balog Zoltán által bejelentett, és szeptemberben rajtoló új életpályamodell sokat puhult az eredeti ígéretekhez képest. A tanári fizetések így is akár 30-40 ezer forintot is emelkedhetnek, de igazán nagy növekedés majd akkor lesz, ha életbe lép az új besorolási rend és a tanárok elkezdenek kategóriákat (például pedagógus I.-ből II.-be) ugrani. A mostani vita azonban nem arról fog szólni, hogy az eredetihez képest visszafogott, és időben eltolt életpálya-modellt közelebb vigyék ahhoz, amit Balog és Hoffmann Rózsa ígért a pedagógusoknak, hanem hogy ezt a béremelést még jobban kiterjesszék az oktatási ágazat más szereplőire is.
Így nagyjából biztos, hogy megemelkedett óraszám már szeptemberben életbe lép, miközben ugranak az egyéb extra juttatások és a túlórapénz is. Vagyis a többletmunkát azonnal megköveteli a munkáltató - az állam nevében a Klebelsberg-központ -, míg az ígért béremelést csúsztatja.
Úgy tudjuk, az eredeti életpályamodell bevezetését a gazdasági tárca vétózta meg, annak költségvetési vonzata miatt. Nem is az idei év lett volna, illetve lesz nagy teher a költségvetésnek, hanem a következők.
Indul az osztogatás
Most két napig arról "vitatkoznak" majd a képviselők, hogy még több munkavállaló kaphasson béremelést, vagyis az ágazatban a választások előtt megindult az osztogatás. A korábban elfogadott törvény szerint csak az iskolákban, óvodákban, kollégiumokban pedagógus munkakörben, pedagógus végzettséggel dolgozók kaptak volna béremelést szeptembertől. Balog Zoltán nemzetierőforrás-miniszter szerdán benyújtott előterjesztése ugyanakkor a pedagógiai szakmai szolgáltatást nyújtó intézményben pedagógiai szakértő és előadó munkakörökben, valamint a gyermekvédelmi és gyámügyi intézményben pedagógus-munkakörben foglalkoztatottakra is kiterjeszti a béremelést, amely 2015 szeptemberétől a nevelő- és oktatómunkát közvetlenül segítő, pedagógus szakképzettséggel rendelkező foglalkoztatottakra is vonatkozik majd.
Nagy gond lehet a kényszernyugdíjazásból
Miközben a parlament még a tanév kezdete előtt dönthet a plusz járandóságról, egyelőre hatalmas problémát jelent az ágazatban, hogy sok helyen a kényszernyugdíjazások miatt nem lesznek tanárok bizonyos szakterületekre. Az egészségüggyel ellentétben ugyanis a közoktatásban a nyugdíj mellett tanító pedagógusok felének kérelmét visszadobták, vagyis nem folytathatják hivatásukat. A KLIK korábban azt közölte, hogy "utazó tanárokkal" pótolják majd a végleg nyugdíjba küldött pedagógusokat. Csakhogy sok helyen még mindig nem dőlt el, ki az, aki katedrára állhat a szeptemberben és ki nem, így pedig nehéz megszervezni, hogy az utazó tanárok a megfelelő időben érjenek rá.