Jóval több embernek kellett 2017-ben közérdekű munkát végeznie bírósági döntés alapján, mint 2016-ban. Míg tavalyelőtt 62 349 ember végzett büntetésből ingyenmunkát – összesen 1,18 millió munkaórát –, addig tavaly már 73 147 ember 1,37 millió órában – írja a Világgazdaság. A ledolgozott munkaórák száma 2015-ben még egymillió alatt volt, akkor 69 428 főt köteleztek ilyen munkavégzésre.
Egyre jobban működik a rendszer
A közérdekű munka napi időtartama szabálysértést elkövetők számára minimum 4 és legfeljebb 8 óra lehet, havonta legalább 24 óra. Büntetőeljárásban elítéltek esetében napi legalább 4, maximum 12 óra lehet az időtartam, de a heti 48 órát nem haladhatja meg. Munkaviszony nem létesül a foglalkoztatásra.
Manapság az állam ténylegesen garantálja azokat a munkahelyeket, ahol közérdekű munkát lehet végezni. Ezt egy 2012-es módosítás írja elő. Korábban igen korlátozott volt az olyan munkáltatók száma, ahol le lehetett dolgozni a büntetést.
Könnyen közérdekű munkán találhatja magát, aki nem fizette be a szabálysértési pénzbírságot vagy a helyszíni bírságot. Ha önkormányzati rendeletben meghatározott magatartást szeg meg valaki, például a dohányzással kapcsolatban, akkor a kiszabott közigazgatási bírság helyébe is léphet közérdekű munkavégzés. A meg nem fizetett pénzbírság, helyszíni bírság vagy közigazgatási bírság helyébe ötezer forintonként hat óra közérdekű munka lép.