Maruzsa Zoltán felsőoktatási helyettes államtitkár szerint a kidolgozott kormányrendelet tervezete szerint - amelyet várhatóan még a héten eljuttatnak az intézményeknek, a rektori konferenciának és az egyeztetésben szereplőknek - a jelenlegi közel 650 megszerezhető szakképesítés alap- és mesterképzésben mintegy 10-15 százalékkal csökkenne.
Ez megfelel az előzetes terveknek a helyettes államtitkár szerint, kihangsúlyozva, hogy a képzési szerkezet átalakítása nem az intézmények ellen történik, hanem velük közösen. Egyébként 2005 óta folyamatosan nőtt a szakképesítések száma.
A képzési szerkezet átalakítása nem szól finanszírozási kérdésekről és nem szól arról sem, hogy kevesebb vagy több hallgató van-e, nem létszám-szabályozási eszközként tekintenek rá. Abban biztosak, hogy pontosan ugyanannyi hallgató lesz a régi és az új képzési szerkezetben - mondta az államtitkár.
Ennyi kommunikáció szak sok lesz
Maruzsa Zoltán a megszűnő szakképesítéseket firtató kérdésre azt mondta: kommunikáció szak négyféle formában létezik, felsőoktatási szakképzésként, alap- és mesterképzésként, illetve szabad bölcsész szakon specializációként van kommunikáció és médiatudomány. Emellett egyes művészeti képzések is tartalmazzák.
Az államtitkárság a párhuzamosságokra kívánta a figyelmet felhívni, és az volt a kérdés a rektori konferencia szakbizottsága felé, valóban szükséges-e minden szinten képezni ezeket a szakembereket.
Az államtitkárságnak az volt az álláspontja, hogy a nemzetközi ismereteknek hangsúlyosan számos területen meg kell jelenniük, de kérdéses: ez önálló alapszakként értelmezhető-e vagy sem.
Így változnak a képzések
A törlések mellett ugyanakkor új formák megjelenése is várható, példaként említette a pszichológia szakot, amelyet eddig osztott formában hirdettek meg, és a jövőben osztatlanná válik.
Szintén az osztatlan forma megjelenése várható az agrármérnöki képzésnél, ugyanakkor megmarad az alap és mesterképzési forma is.
A mérnök- és informatikai képzésekben változások nem várhatók, a képző intézmények kifejezetten örvendetesnek tartották az osztott szerkezetet.
A hallgatók kisebbik hányada kapcsolódik be a mesterképzésbe, sőt inkább az a probléma, hogy túl alacsony a bemeneti arány - mondta Maruzsa Zoltán, aki szerint nagyon jó fizetéssel lépnek ki a fiatalok a munkaerőpiacra az alapképzés után.
Várható mintegy húsz átnevezés is, adott esetben a párhuzamosság megszüntetésére. Például a logisztika helyett ellátásilánc-menedzsment névvel találkozhatnak majd a diákok. Az új szakokat felmenő rendszerben vezetik be 2016-tól.