A külkereskedelmi mérleg aktívuma az év első hónapjában 76 milliárd forint volt, ami 124 milliárd forint javulást jelent az egy évvel korábbihoz képest
2010. januárban a külkereskedelmi termékforgalom volumene – a 2009 utolsó két hónapjában regisztrált javulást követően – tovább nőtt, exportban 17, importban 8,5%-kal haladta meg az elmúlt évi alacsony bázisszintet. A külkereskedelmi mérleg aktívuma az év első hónapjában 76 milliárd forint (290 millió euró) volt, ami 124 milliárd forint (490 millió euró) javulást jelent a 2009. januári 48 milliárd forint (200 millió euró) mérleghiányhoz képest - tudtuk meg a KSH ma ismertetett gyorstájékoztatójából.
2010. januárban a forgalom forintban mért árszínvonala az előző év azonos időszakához képest exportban 5,1, importban 7,3%-kal csökkent, a cserearány 2,4%-kal javult. A jelentés kiemeli: a forint a főbb devizákhoz képest 5%-kal erősödött, ezen belül az euróhoz viszonyítva 4%-kal, a dollárhoz mérten pedig 11%-kal. A decemberben regisztrált kétszámjegyű növekedéshez hasonlóan 2010 első hónapjában a gépek és szállítóeszközök kivitelének és behozatalának volumene több mint 20%-kal növekedett az elmúlt év nagyon alacsony bázisszintjéhez viszonyítva. Az árufőcsoporton belül a híradás-technikai termékek kereskedelme mindkét forgalmi irányban az átlagot meghaladó mértékben bővült, és ez a növekedési tendencia 2009 júniusától töretlen. Az energiafejlesztő gép és berendezés, továbbá a villamos gép, villamos készülék és műszer kivitelében 30, behozatalában 20% körüli volt a volumenbővülés az előző év azonos időszakához képest. A közúti járművek exportja a decemberi csekély élénkülést követően 2010 januárjában már kétszámjegyű növekedést mutatott, míg az importja a tavalyi év összes hónapját jellemző drasztikus (átlagosan közel felére esett vissza a forgalom) csökkenés után először haladta meg a bázisszintet.
A külkereskedelmi forgalom volumenindexei BEHOZATAL
(1998. év havi átlaga = 100)
KIVITEL
Adatok: KSH
A feldolgozott termékek kivitele – a megelőző két hónap élénkülési folyamatát követve – 2010. januárban 12, behozatalának volumene 2,1%-kal meghaladta az egy évvel korábbi szintet. A jelentős súlyt képviselő szakmai, tudományos ellenőrző műszerek exportjában mintegy 40%-os növekedést regisztráltunk, továbbá mindkét forgalmi irányban kétszámjegyű volt a bővülés a gyógyszerek és gyógyszerészeti termékeknél - írja a statisztikai hivatal. A vas és acél termékek behozatalának volumene az előző évi jelentős csökkenés után 2010 januárjában sem érte el a bázishavi szintet.
Az energiahordozók importvolumene – a decemberi 18%-os bővülést követően – 2010 januárjában 13%-kal csökkent az előző év azonos hónapjához képest. A csökkenést elsősorban a kőolajnak erre a hónapra jellemző – technikai okokból bekövetkezett – visszaesése okozta. A természetes és mesterséges gáz behozatali mennyisége a tavalyi szinten alakult.
Külkereskedelmi forgalmunk hiánya 134 milliárd forint volt, 83 milliárd forinttal kevesebb, mint az elmúlt évben. Az ázsiai országok vonatkozásában a passzívum kismértékben csökkent, míg az EU-n kívüli európai országokkal 10 milliárd forintos – ebben a relációban nem jellemző – aktívummal zártunk a földgázbehozatal értékének 40 milliárd forintot meghaladó csökkenése miatt.
Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 2010. januárban 2,3%-kal, az importé egytizeddel esett vissza az egy évvel korábbi szinthez képest. A kivitelben a forgalom közel háromtizedét kitevő gabona és gabonakészítményeknél kétszámjegyű volumen- és árcsökkenést, ezzel szemben a hús és húskészítmények, illetve a tejtermék és tojás exportjában növekedést regisztrált a KSH. A behozatalban két árucsoport kivételével (élő állat, állati takarmány) kisebb-nagyobb csökkenéseket mértünk.
Az Európai Unióba irányuló kivitel és az onnan érkező behozatal volumene 2010. januárban 13, illetve 8,8%-kal haladta meg az egy évvel korábbit. Külkereskedelmi egyenlegünk aktívuma az unió egészét nézve 41 milliárd forinttal, ezen belül a régi tagállamok esetében 26, az új tagállamok vonatkozásában 16 milliárd forinttal nőtt 2009 januárjához képest. Az EU-n kívüli országokba irányuló export volumene – elsősorban az ázsiai kivitel megkétszereződése következtében – közel 40%-kal bővült, az importé 7,6%-kal haladta meg az elmúlt évi alacsony bázisszintet - írja a KSH gyorstájékoztatója.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
A Széchenyi Kártya Program államilag támogatott beruházási hiteleinek kamata február 17-től további fél százalékponttal csökkent, így ezek már 3 százalékos kamatozással elérhetőek. Ennek köszönhetően egy százmillió forintos beruházási kölcsön hitelterhe több millió forinttal csökkenhet.
A pályázási folyamatot megkönnyítő, új digitális előszűrő szolgáltatás érhető el októbertől az MBH Csoport mikro-, kis- és középvállalatoknak szóló BUPA platformján. A cégek azonban nemcsak a pályázatokhoz, hanem teljes életútjuk során asszisztenciát kaphatnak a digitális felületen.
Piaci rést betöltő társasjáték jelent meg október 25-én: a Cégépítők társasjáték megszületéséről és játékmenetéről Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM tulajdonosával, a Cégépítők alapítójával beszélgettünk.
Ha még most vagy csak a hosszabb lélegzetvételű nyaralás előtt, akkor minden bizonnyal minden munkával kapcsolatos témától a falnak mennél. Teljesen érthető módon érzed azt, hogy telítődtél, hiszen már javában az év második felében járunk, és a megfeszített munkatempóból még nem is igazán tudtál alább engedni.
A business mentor nem varázsló, ám mégis rendkívül fontos szerepet játszhat több, a hazai kkv-szektort rendkívüli mértékben érintő konfliktushelyzet kezelésében. Közreműködésével a vállalatok tulajdonosai és vezetői olyan külső támogatást kaphatnak, amely segíti őket a tudatosabb vállalatvezetésben és előmozdítja üzleti és személyes fejlődésüket. A Budapesti Gazdasági Egyetem rendhagyó szakirányú továbbképzéséről annak vezetőjével és egyik hallgatójával beszélgettünk.
Az uniós pályázatok körüli bizonytalanság csak kismértékben vetette vissza a cégek bizakodását, mintegy felük továbbra is reálisnak tartja, hogy ilyen forráshoz juthat - közölte a K&H magyarországi mikro, kis- és középvállalkozások (kkv) bizalmi indexe első negyedévi eredménye alapján.