2010. januárban a forgalom forintban mért árszínvonala az előző év azonos időszakához képest exportban 5,1, importban 7,3%-kal csökkent, a cserearány 2,4%-kal javult. A jelentés kiemeli: a forint a főbb devizákhoz képest 5%-kal erősödött, ezen belül az euróhoz viszonyítva 4%-kal, a dollárhoz mérten pedig 11%-kal. A decemberben regisztrált kétszámjegyű növekedéshez hasonlóan 2010 első hónapjában a gépek és szállítóeszközök kivitelének és behozatalának volumene több mint 20%-kal növekedett az elmúlt év nagyon alacsony bázisszintjéhez viszonyítva. Az árufőcsoporton belül a híradás-technikai termékek kereskedelme mindkét forgalmi irányban az átlagot meghaladó mértékben bővült, és ez a növekedési tendencia 2009 júniusától töretlen. Az energiafejlesztő gép és berendezés, továbbá a villamos gép, villamos készülék és műszer kivitelében 30, behozatalában 20% körüli volt a volumenbővülés az előző év azonos időszakához képest. A közúti járművek exportja a decemberi csekély élénkülést követően 2010 januárjában már kétszámjegyű növekedést mutatott, míg az importja a tavalyi év összes hónapját jellemző drasztikus (átlagosan közel felére esett vissza a forgalom) csökkenés után először haladta meg a bázisszintet.
BEHOZATAL
(1998. év havi átlaga = 100)
KIVITEL
A feldolgozott termékek kivitele – a megelőző két hónap élénkülési folyamatát követve – 2010. januárban 12, behozatalának volumene 2,1%-kal meghaladta az egy évvel korábbi szintet. A jelentős súlyt képviselő szakmai, tudományos ellenőrző műszerek exportjában mintegy 40%-os növekedést regisztráltunk, továbbá mindkét forgalmi irányban kétszámjegyű volt a bővülés a gyógyszerek és gyógyszerészeti termékeknél - írja a statisztikai hivatal. A vas és acél termékek behozatalának volumene az előző évi jelentős csökkenés után 2010 januárjában sem érte el a bázishavi szintet.
Az energiahordozók importvolumene – a decemberi 18%-os bővülést követően – 2010 januárjában 13%-kal csökkent az előző év azonos hónapjához képest. A csökkenést elsősorban a kőolajnak erre a hónapra jellemző – technikai okokból bekövetkezett – visszaesése okozta. A természetes és mesterséges gáz behozatali mennyisége a tavalyi szinten alakult.
Külkereskedelmi forgalmunk hiánya 134 milliárd forint volt, 83 milliárd forinttal kevesebb, mint az elmúlt évben. Az ázsiai országok vonatkozásában a passzívum kismértékben csökkent, míg az EU-n kívüli európai országokkal 10 milliárd forintos – ebben a relációban nem jellemző – aktívummal zártunk a földgázbehozatal értékének 40 milliárd forintot meghaladó csökkenése miatt. |
Az Európai Unióba irányuló kivitel és az onnan érkező behozatal volumene 2010. januárban 13, illetve 8,8%-kal haladta meg az egy évvel korábbit. Külkereskedelmi egyenlegünk aktívuma az unió egészét nézve 41 milliárd forinttal, ezen belül a régi tagállamok esetében 26, az új tagállamok vonatkozásában 16 milliárd forinttal nőtt 2009 januárjához képest. Az EU-n kívüli országokba irányuló export volumene – elsősorban az ázsiai kivitel megkétszereződése következtében – közel 40%-kal bővült, az importé 7,6%-kal haladta meg az elmúlt évi alacsony bázisszintet - írja a KSH gyorstájékoztatója.
Hiány keletkezett a kínai külkereskedelemben?
A kockázatos tételek miatt lehet 4,5%-os a hiány
Kevés a külgazdasághoz értő szakember
Külgazdaság: Bajnai kijelölte az utat?
Ismét jelentős töblettel zárt a külkermérleg
Év végére megáll a GDP csökkenése
Zsiborás Gergő
Privátbankár