A dubaji kormány november 25-én jelentette be, hogy féléves moratóriumot kér a Dubai World mintegy 25 milliárd dollárnyi adósságára. Akkor még siettek leszögezni azt is, hogy Dubaj állam nem óhajt garanciát vállalni a Dubai World holding adósságaira.
Az eddigi adósságrendezési megbeszélések nem vezettek eredményre. Ezért a Dubai World adóssága január végén már csak a névérték 70 százalékáért forgott a szabadpiacon.
A mostani terv a hitelezőknek teljes kölcsöntőkéjük visszafizetését ígéri 5-8 év alatt, új kibocsátások segítségével. Azt egyelőre nem közölték, hogy mekkora kamatot adna az állam, ha egyáltalán szó lesz ilyesmiről.
Egy korábban szóba jövő lehetőség az volt, hogy a hitelező külföldi bankok, nagyrészt britek, megelégednek a kinnlevőségük 60 százalékával. Ez esetben a Dubai World hét év alatt törlesztett volna, kamatot nem fizet, de a 60 százalék visszafizetésére a dubaji állam garanciát vállal.
A hitelezők által választható másik lehetőségként került szóba korábban, hogy igényt tartanak teljes kinnlevőségükre, de a törlesztésnek legalább 40 százalékát a Dubai World vagyonrészeinek formájában kell elfogadniuk. Ebben a változatban a dubaji állam semmiféle garanciát nem vállalt volna, és kamatra ebben az esetben sem számíthattak volna a hitelezők.
A dubaji államadósság törlesztéskockázatának megítélése javult csütörtökön: a CDS-kontraktusok árjegyzése a bejelentést követően, majdnem 0,5 százalékponttal (50 bázisponttal) esett, 372 bázispontra a korábbi 423 bázispontról Londonban. Ez azt jelenti, hogy a törlesztésleállás ellen befektetői fedezetet kínáló piaci szereplők az OPEC-tag Emírségekhez tartozó Dubaj minden 10 millió dollár kormánykötvény-adóssága után évente 372 ezer dollárt számítanak fel az irányadó ötéves futamra.
A hitelezőknek kezd elege lenni a Dubai Worldből
Átadták a függőleges várost - képekkel
A görögök oda mennek, ahonnan mi jöttünk
MTI