A Beszerzési Menedzser Index szezonálisan kiigazított februári értéke 54,3 pont lett. A felmérésben vizsgált részindexek egy kivétellel csökkentek januárhoz képest.
2013 áprilisától kezdve augusztusig az index értéke folyamatosan ingadozott 50 pont körül, nem mutatva semmilyen határozott trendet, most azonban hét hónapja tart már a bővülés. Az index értéke 50 pont felett a feldolgozóipar bővüléséről tanúskodik, a januári, kiugróan erős adatot most viszont nem sikerült megismételni: a február havi index 3,5 százalékponttal alacsonyabb a januári értéknél (57,8).
Az elmúlt három évben a februári átlag 53,4 pont volt.
A Beszerzési Menedzser Index komponensei
A termelési mennyiség indexe csökkent januári értékéhez képest, de egy havi szűkülés után a termelt mennyiség emelkedését jelzi már negyedik hónapja.
Az új rendelések indexe némileg csökkent, a mostani a nyolcadik legmagasabb februári érték 1995 óta. Az új rendelések állománya így is magasabb lett, és jóval meghaladja az elmúlt három év átlagát.
A februári szállítási átfutási idő ideje hosszabb lett januárhoz képest, és az ütem némileg gyorsult.
A vásárolt készletek elkezdtek növekedni, egy hónapos csökkenés után, és az ütem továbbra is erős.
2012-ben a foglalkoztatottsági index csak négy hónapban mutatott csökkenést. Ez 2013-ban megismétlődött: május-július között folyamatosan csökkenést mértek, majd decemberben is 50,0 pont alá csökkent az index értéke. 2014 januárjában azonban ismét bővülést mértek, és az e havi februári érték 2012-2013 után a harmadik legmagasabb.
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) egy összetett mutatószám, öt egyedi index súlyozott átlaga: új rendelések - 0,3; termelési mennyiség - 0,25; foglalkoztatás - 0,2; szállítási átfutási idő - 0,15; vásárolt készletek - 0,1. A BMI 50% feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, 50% alatti értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal. A vállalatok által adott válaszok az előző hónaphoz viszonyított változást jelzik. Az index kiszámítása a válaszok százalékos megoszlásán alapul: a pozitív (nőtt) válaszok százalékos arányához hozzáadjuk a változatlan válaszok felét. Az így kapott index 100%-os értéke azt jelezné, hogy valamennyi vállalat növekedésről, fellendülésről számolt be. |