Gerry Gray, a Tesco vezérigazgatója hangsúlyozta: jelenleg áruházaikban a magyar termékek aránya 74 százalék, és arra törekszenek, hogy a regionális magyar beszállítóikat először országossá, majd nemzetközivé tegyék. A Tesco tavaly 7,2 millió kilogramm magyar dinnyét értékesített, idén pedig 9 millió kilogramm magyar dinnye eladásával számol a magyar, a cseh, a lengyel és a szlovák piacon.
Simonka György, a Magyar Dinnyeszövetség elnöke nagyra értékelte, hogy a szaktárca tavaly felkarolta az dinnyeágazatot, mert míg 2003-ban Magyarország a harmadik legnagyobb dinnyeexportőr volt, addig 2010-re a termelők megélhetése került veszélybe, és az ágazat tavaly éppen nullszaldós volt. Jelenleg kilogrammonként 40 forint körül van a dinnye nettó felvásárlási ára, amely 5-6 forint hasznot hoz a termelőnek, és ez már megélhetést jelent az ágazatban - ismertette a szövetség elnöke.
Simonka György elmondta: szeretnék, ha évente ezer hektárral növekedne a dinnyetermő terület Magyarországon, ehhez pedig arra van szükség, hogy megérje termelni. Emlékeztetett arra, hogy 2003-ban Magyarországon a jelenleginek több mint a duplája, 10 ezer hektár volt a dinnye termő területe.
Öt esetben a külföldi görögdinnyének nem tudták igazolni az eredetét, és ugyancsak öt hazai termelőt, illetve kereskedőt büntettek meg engedély nélküli előállítás, illetve ismeretlen eredetű termék forgalmazása miatt. A dinnyeszállítmányokat zöldség-gyümölcs szakboltokban, szuper- és hipermarketekben és egyéb élelmiszerboltokban vizsgálták, ellenőrizték a nagykereskedőket, az út menti árusokat és az őstermelőket is.