Vahl Tamás, a DUIHK elnöke szerdai sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a felmérésben 174, többségében német érdekeltségű vállalat vett részt. Három válaszadó közül kettő úgy nyilatkozott, hogy a választás eredménye "egyáltalán nem" vagy "alig" befolyásolja beruházási döntéseit. A többiek egyenlő arányban szándékoznak fokozni, illetve csökkenteni beruházási tevékenységüket egy Fidesz-kormány alatt.
A kormány válságkezelésének megítélése 2009 eleje óta jelentősen javult, egy éve a válaszadók alig 7 százaléka nyilatkozott elégedetten, míg 2010 elején már 40 százalékuk. A kormány által felkínált támogatási eszközöket ugyanakkor alig vették igénybe a vállalatok, 15-20 százalék nem ismerte a lehetséges támogatásokat, vagy úgy vélte, ilyenek Magyarországon nem is elérhetőek.
A vállalatok tavalyi felmérésben adott pesszimista előrejelzései az elnök szerint teljes mértékben valóra váltak, ami érvényes az árbevételre, az eredményre, a kivitel és a beruházási volumen alakulására egyaránt. Az idén azonban már óvatos derűlátás mutatkozik: a vállalatok több mint harmada számít saját üzleti helyzete javulására, és csupán 21 százalék annak romlására - mutatott rá Vahl Tamás.
Az alternatív beruházási helyszínek rangsorában Magyarország az idén a negyedik helyen szerepel a felmérésben választható 19 közép-kelet-európai ország közül. |
A válaszadók 35 százaléka az idén beruházásainak visszafogását tervezi, csupán 19 százalékuk akarja növelni 2009-hez képest. A foglalkoztatottak számának emelkedésére 21 százalék számít, 24 százalék még leépítéseket tervez, vagyis a munkaerőpiaci helyzet érdemi javulására az idén még nem lehet számítani.
A befektetők főként a munkaerőpiacot meghatározó tényezőkkel elégedettek, változatlanul éles - sőt részben erősödő - kritikát kaptak ugyanakkor azok a területek, amelyekért közvetlenül a gazdaságpolitika felel - mondta a kamara elnöke.
Szavazás Ön hogyan követi a választások eredményét? Szavazzon! |
A politikai stabilitás alakulását ugyan a többség még mindig kedvezőtlennek tartja, de a tavalyi felmérés eredményeihez képest érzékelhetően jobb a megítélés, ami lényegében a Bajnai-kormány felállításának és stabil működésének köszönhető.
Az euró bevezetését igénylők aránya 2009 elejéhez képest 94-ről 86 százalékra csökkent - ebben a forint erősödése játszhat szerepet- , de még mindig rendkívül magas.
Azok aránya, akik újból Magyarországra hoznák beruházásukat, az előző évhez hasonlóan 80 százalék, ami Vahl Tamás szerint megerősíti, hogy a német befektetők hosszú távra terveznek Magyarországon. Mint, hozzátette, Magyarországra eddig 63 milliárd eurónyi működő tőke érkezett, ezen belül egyre nagyobb szerepet játszik az újrabefektetett jövedelem, amelyből a német befektetők 50 százalékkal részesedtek az elmúlt tíz évben.
Orbán nmegelőzte a Fideszt - Vona nem tud kitörni
MDF: Bokros a legfelkészültebb!
"Orbán Viktor jövőképe maga a szocializmus"
Visszafordult a Jobbik
A választások után: növekedés és sok munkahely?
MTI