Bajnai Gordon miniszterelnök felszólalásában hangsúlyozta: jövőre is nehéz, takarékos évre kell számítani, hiszen az államháztartás bevételi oldala várhatóan ekkor éri el a válság alatti mélypontját. A kormányfő szerint a bevételkiesés mértéke indokolttá teszi az 1.000 milliárd forintot meghaladó, két év alatt végrehajtott kiadáscsökkentési programot, hiszen a további eladósodás hibás politika lenne.
Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) elnöke szerint a munkáltatóknak és a kormánynak is nyitottabbnak kellene lenniük a szakszervezetek megalapozott kritikáira.
Az érdekképviselő kiemelte: egyetértenek a nyugdíjrendszer megváltoztatásának szükségszerűségével, ugyanakkor nem elégedettek a kormány megoldásaival. A nyugdíjkorhatár megemelésével, illetve egyéb apró módosításokkal elhárult a rendszer összeomlásának veszélye, de továbbra is "sok súlyos probléma maradt az asztalon" - mutatott rá Pataky Péter.
Az MSZOSZ vezetője emlékeztetett: a munkát terhelő adók csökkentéséről teljes konszenzus alakult ki az elmúlt hónapokban, a munkavállalók azonban továbbra sem értenek egyet a vagyoni típusú adó jelenlegi formájával, valamint a személyi jövedelemadó (szja) többség számára kedvezőtlen változtatásaival.
A közlekedést érintő kormányzati elvonásokra kitérve Pataky Péter megjegyezte: további érdemi egyeztetésekre van szükség az ágazat válságba kerülésének megakadályozására.
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke felszólalásában a válságkezelő kormány eddigi pénzügy-politikai munkáját méltatta megjegyezve, hogy ezen a területen általában helyes lépések történtek a kormányváltás óta.
Az MKIK vezetője szerint - a kormány üzeneteivel ellentétben - egyre növekszenek a vállalkozások adminisztrációs terhei a folyamatos adó- és jogszabályváltozások miatt. |
Kiemelte: a gazdaság számára felháborító, hogy míg a hatóságok ellenőrzéseinek sokszor csupán az a célja, hogy megbüntessék a cégeket, addig a vállalkozások "vérrel verítékkel kifizetett adói" a rossz struktúrának, valamint a korrupciónak és a hűtlen kezelésnek köszönhetően "kézen-kezen eltűnnek".
Vizi E. Szilveszter, az MTA volt elnöke szerint a külföld megítélése honorálja a válságkezelő kormány elmúlt egy évben végzett munkáját, szemben a korábbi kabinet helytelen gazdasági és társadalmi politikájával.
SZDSZ: megérte támogatni Bajnait A frakcióvezető elmondta: a szabad demokraták megfogalmazták azt az igényt, hogy a kormány "tartson ki" a 17 százalékos, egykulcsos adó bevezetése mellett. Közös érdeknek nevezte, hogy 2009 telére legyen elfogadott költségvetés. |
Tóth János, az Ipari, Tudományos, Innovációs és Technológiai Parkok Egyesületének elnöke a civil oldal képviseletében visszafogottnak de bíztatónak nevezte a kormány költségvetési törvénytervezetét.
Hozzátette: paradigmaváltásra van szükség az ország működésében, az "eddigi profitorientált szemléletet a benefitorientált szemléletnek kell váltania", amihez szükség van a fenntartható fejlődés követelményeinek biztosítására, valamint a vállalatok társadalmi felelősségvállalásának növelésére.
Szili Katalin, a Nemzeti Fenntartható Fejlesztési Tanács (NFFT) elnöke az ülésen átadta Bajnai Gordon miniszterelnöknek a tanács Jövőkereső című jelentését.
Az Országgyűlés leköszönő elnöke kifejtette: a statisztikai adatok mellett a társadalom értékítéletét is áttekintő dokumentum abban kívánja segíteni az országot, hogy a jövő év végéig sikerüljön egy, a gazdasági, a szociális és az ökológiai kérdéseket is figyelembe vevő, 2030-ig szóló átfogó stratégiát kialakítani.
Mélypont: alig lesz bevétele az államnak jövőre
Büdzsé 2010: Gyurcsány tovább kísért?
Az SZDSZ-en múlik a 2010-es büdzsé?
Meghökkentő optimizmus Magyarországról
Államadósság: eltűnt a púp a hátunkról
Átengednék az IMF-hitelt a következő kormánynak
MTI, Privátbankár