A kis létszámú kutatást a Nebraskai Egyetemen folytatták le 46 önkéntessel. A hadikiadásokról, az iraki háborúról, a halálbüntetésről, a hazafiságról és az abortuszról kérdezték véleményüket. A határozott válasszal bírók a kísérlet második szakaszában is részt vettek. Ekkor riadalom keltésére alkalmas kép- és hangsorokra adott élettani reakciójukat mérték meg a kutatók.
A kísérletben részt vevők érzékenységét a kép- és hanghatások által kiváltott olyan válaszreakciók alapján határozták meg, mint bőrük elektromos vezetőképessége, mely az izzadástól függ, vagy pislogásuk gyakorisága.
A John Hibbing által vezetett kutatócsoport megállapítása szerint azok, akik könnyebben riadtak meg, inkább hajlottak arra, hogy a jobboldalinak nevezett politikai nézeteket támogassák. Ők támogatták nagyobb mértékben a halálbüntetést, a nagyobb védelmi kiadásokat, valamint nagyobb arányban ellenezték az abortuszt.
A képeket, hangokat kevésbé veszélyesnek érzékelők között ugyanakkor a kutatók nagyobb arányban találtak liberálisabb politikai nézeteket támogató embereket. A kutatók szerint a fiziológiai válasz összefügg azzal, amilyen mértékben igényelné társadalmi csoportja és saját érdeke védelmét a politikától az egyén.
A rovat további cikkei:
A giliszták még a fémen is átrágják magukat
Jobb, ha örökre elfelejti a barnaságot?
Rajtunk múlik, meddig élünk
MTI