A pénteken társadalmi vitára bocsátott Nemzeti Energiastratégia azt az ambiciózus célt tűzte ki maga elé, hogy harminc százalékkal kell csökkenteni az épületszektor területén felhasznált energia mennyiségét – jelentette ki Bencsik János klíma- és energiaügyért felelős államtitkár vasárnapi sajtótájékoztatóján, melyet Nagy Anna kormányszóvivővel közösen tartott. Az eseményen részt vett Makovényi Ferenc, a Szent István Egyetem, Ybl Miklós Építéstudományi Karának dékánja.
A kormányzati portál beszámolója szerint Bencsik János felhívta a figyelmet arra, hogy „ezt az erőteljes energiamegtakarítási szándékot csak akkor lehet megvalósítani, ha az állam jó példával jár elöl, melynek egyetlen útja, ha az állam által finanszírozott közintézmények épületeit felújítják”. Hozzátette: a felújításhoz 9,2 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást biztosított a magyar állam, európai uniós közösségi források felhasználásával. Ebből 4,5 milliárd forintot húsz kórház épületének a rekonstrukciójára, 4,7 milliárd forintot pedig felsőoktatási intézmények megújítására fognak elkölteni. Ezzel összességében, éves szinten – tette hozzá - százharmincezer giga joul energiát lehet megtakarítani és harmincezer GJ megújuló energiaforrás kapacitás kerül kiépítésre.
Az államtitkár rávilágított arra, hogy a beruházásokkal ezen intézmények évente, mintegy 400 millió forinttal tudják csökkenteni a költségvetésük kiadási oldalát. A várható további előnyökről szólva elmondta, hogy ezen épületek esztétikailag is megújulnak, használati értékük is növekszik és az üvegházhatású gázok kibocsátásának mértéke is csökkenni fog, valamint - fűzte hozzá - gazdaságélénkítő, munkahelymegtartó szerepe is lesz.
Bencsik János kitért arra, hogy olyan technológiák alkalmazását is támogatják, - mintaértékű programok elindítása érdekében - ahol a legújabb és leginnovatívabb technológiák hazai körülmények közötti telepítésére és kipróbálására kerül sor, mint például geotermikus kazánok, vagy a használati melegvíz napkollektorokkal való előállítása.
A klíma- és energiaügyért felelős államtitkár emlékeztetett: az Új Széchenyi Terven (ÚSZT) belül, március 1-jétől elindult egy új épületenergetikai program, mely pályázatok kapuit – forráshiány miatt – a Nemzeti Fejlesztési Ügynükség bezárni kényszerült. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium arra a döntésre jutott, – tájékoztatott Bencsik János - hogy 2,6 milliárd forint 2013-ról történő előrehozatalával, illetve átcsoportosításával lehetőséget fognak teremteni arra, hogy napokon belül ismét megnyíljon az „Épületkorszerűsítés, megújuló energia felhasználásával” nevet viselő pályázati kiírás. Így az érintett önkormányzatok, állami intézmények képviselői zökkenőmentesebben tudják folytatni azt a munkát, melynek célja az energiamegtakarítás - jegyezte meg.
Újságírói kérdésre válaszolva, az államtitkár elmondta: lakáscélú ingatlanok felújítása, illetve új és energiahatékony otthonok életre segítése érdekében - remélhetőleg júniusban - két konstrukció kerül meghirdetésre az ÚSZT keretein belül. Az egyik pályázati kiírás az 1992 előtt épült családi házak felújítását, a másik pedig az új építésű otthonok energiahatékony módon történő megvalósítását fogja szolgálni.
Privátbankár