A garancia-megállapodás szerint az esetleges veszteséget az alap és a bank 50-50 százalékban állja. Az EIF intézményi garanciája hároméves befogadási periódusra vonatkozik, minimum 12 hónap futamidejű, euróban és forintban folyósított ügyleteknél vehető igénybe. A garancia júniustól automatikusan és díjmentesen kapcsolódik a BB-nél igényelhető kkv hitelekhez és pénzügyi lízinghez, miközben a hitelfelvételi eljárás időtartama és az adminisztrációs kötelezettség emiatt nem változik.
Richard Pelly elmondta: az EIF programjaiban 4,5 milliárd euró összegű garanciaportfóliót kezelnek. A CIP-en keresztül megvalósuló programok iránt nagy az érdeklődés, a hétéves (2007-2013-ig szóló) programra rendelkezésre álló összeg felét már felhasználták. A mostani megállapodással együtt 15 ország 30 közvetítője vesz részt a CIP-ben. Eddig Európa-szerte több mint 120 ezer kkv kapott már valamilyen támogatást. Mivel az EIF-garancia keretében kihelyezett minden egyes euró további 17 euró hitelhez juttatja a kkv-kat, az együttműködés Pelly szerint jelentős hatással lehet a magyar piacra, a BB közvetítésével több ezer kkv is kedvezményezett lehet.
A Budapest Bank csoport idei növekedési terveiben fontos szerepet szán a már élénkülésnek indult kkv szektort kiszolgáló vállalati és lízing üzletágnak - mondta Sean Morrissy -, ennek megvalósulásában fontos állomás az EIF-fel kötött szerződés.
A BB már rövid távon a vállalati hitelkihelyezések jelentős bővülésével számol - ismertette Tóth Viktor, a bank vállalati üzletágának vezetője. Elmondta, a vállalati portfólió tavaly a második félévben már 10 százalékkal növekedett, az idei évre pedig jóval e fölötti növekedést terveznek. A vállalati hitelállomány 2010 végén 320 milliárd forint volt, jelenleg 330 milliárd, az év végére pedig közel 400 milliárd forint a cél. A portfólió 80 százalékát kkv-knak, magyar vállalkozásoknak folyósították.
Tóth Viktor kiemelte: a BB vállalati hitelállományának minősége jóval kedvezőbb a piaci átlagnál, a 30 napnál hosszabb késedelmű hitelek aránya 3-4, a 90 napot meghaladóaké pedig mintegy 5 százalék.
A Budapest Lízing a három évre biztosított 27 milliárd forintos keretet szeretné a következő két évben kihasználni - mondta Toldi Balázs, a cég vezérigazgatója. A vállalati lízingportfólió jelenlegi értéke 45 milliárd forint, az átlagos futamidő 3 év, amit az idén 20 százalékkal szeretnének növelni. Tavaly összesen 5 milliárd forint kihelyezés volt a szektorba, az idén már az első negyedévben sikerült ezt elérni - tette hozzá.
MTI