Hozzátette: a reálszférában gyakorlatilag nincs szakszervezet, az állami és az önkormányzati cégeknél működnek érdekképviseletek. “Ha bárki hozzá kíván nyúlni a MÁV-hoz vagy a MALÉV-hoz, vagy a BKV-hoz, abban a pillanatban előáll a sztrájkfenyegetés. Holott tudjuk, hogy ezek a cégek rosszul működnek, ezeket át kellene alakítani" – hangoztatta Parragh László.
Kudarc volt a bérmegállapodás
A Duna Televízió összefoglalója szerint elhangzott: az OÉT-ben tavaly megkötött, az idei évre vonatkozó béremelési ajánlat (bérmegállapodás) kudarc volt, aminek az az oka, hogy hiányoztak mögüle azok a szakértői előkészítő munkák, hatástanulmányok és felmérések, amelyek a mai helyzetben szükségesek lettek volna. Ez pedig az OÉT tagjainak, a megállapodást kötőknek a hibája – hangoztatta kérdésre válaszolva Parragh László.
A kamarai elnök emlékeztetett: olyan új szabályozás lépett életbe az adózásban, ami megváltoztatta a piaci szereplők magatartását. “Nem arról volt szó, hogy változatlan az adórendszer, van egy öt százalékos infláció, és akkor 4-6 százalékkal emelkednek a bérek. Itt az egész rendszer megváltozott, fel kellett volna mérni, hogy ez milyen magatartás-változást idéz elő. Ezért van az, hogy óriási a mellélövés, óriási a tévedés” - hangoztatta a MKIK elnöke az összefoglaló szerint.
A kérdésre, hogy a kormányzat el tudja-e érni, hogy a magánszféra is teljesítse a bérajánlási megállapodást – például úgy, hogy különféle állami támogatásokban csak a bérajánlást teljesítő cégek részesülhetnének, amint erről szó volt kormányzati tervekben – , Parragh László úgy reagált: nem gondolja, hogy ezek az eszközök sikeresek lennének.
Erővel nem lehet kikényszeríteni
“Magyarországon piacgazdaság van, a munkáltatók maguk döntik el, mennyivel emelik a béreket. Ez nyilván összefügg a cégek teljesítményével, nyereségességével – az elmúlt évek nem voltak jók a magyar vállalkozások számára, jelentős a likviditási hiány. Ebbe a folyamatba tehát politikai eszközökkel kívülről beavatkozni nem nagyon lehet” - hangoztatta a kamarai elnök.
Amit tenni lehetne szerinte, az egy kompenzációs rendszer bevezetése volna, amely megosztaná a béremelés költségeit a munkaadók és az állam között, ami meggyőzné a munkaadókat a béremelésről. Például az emeléssel kapcsolatos járulékokat nem kellene befizetniük a munkaadóknak – a kamarának ez a korábbi javaslat “még előjöhet” az év második felében vagy jövőre - vélte Parragh László.
Magyarország érdeke, hogy a kormány nyerje a vitát
A munkavállalókat képviselő szervezetek és a kormány vitája kapcsán az elnök azt mondta: azt gondolom, olyan lépések megtétele történik, amit már régen megtettek a velünk versenyző országok – Lengyelország, Szlovákia, Csehország. -, így nekünk is meg kell tennünk. Parragh László reméli, hogy “ezt a vitát a kormány nyeri”. Az átalakítás ugyanis Magyarország érdeke – hangoztatta. Ha nem sikerül ezeket a módosításokat megvalósítani, akkor nem leszünk versenyképesek és így nem tudunk felzárkózni a régióban , márpedig mindenkinek elemi érdeke, hogy mi felzárkózzunk – hangsúlyozta a kamarai elnök a Duna Televízió reggeli műsorában.
Privátbankár