A 13 ország 750 középvállalatának pénzügyi vezetőit célzó felmérésből (Global Ambition Survey) kiderül, hogy a jelenlegi gazdasági környezet, az érzékelt kockázatok és a külföldi terjeszkedés nehézségei ellenére szinte minden válaszadó (95%) bízik globális növekedési tervei megvalósulásában. Általánosságban arra számítanak, hogy három év múlva árbevételük közel fele (44%) külföldi üzleti tevékenységből fog származni – szemben a jelenlegi 37 százalékkal. A megkérdezettek 70 százaléka a saját iparágában kíván terjeszkedni.
A BDO a felmérés keretein belül 50 millió és 1 milliárd dollár közötti éves forgalmú vállalatok több mint 750 pénzügyi/gazdasági felsővezetőjével készített interjút Észak-Amerika, Európa, a Közel-kelet, Ázsia és a Csendes-óceáni térség és Latin-Amerika országaiban. |
Meglepő módon a megkérdezettek nem aggódnak túlságosan a hitelek hozzáférhetősége miatt. A pénzügyi vezetők 69 százaléka saját állítása szerint gond nélkül elő fogja tudni teremteni a terjeszkedés finanszírozásához szükséges forrásokat. Nagyobb kihívásként értékelik a megfelelő készségekkel és tudással rendelkező helyi munkatársak felkutatását. A válaszadók több mint fele (52%) sorolta a nemzetközi befektetések három fő kulcstényezője közé a rátermett munkatársak megkeresését. A munkaerővel kapcsolatban elsősorban azon befektetői vállalatok számára fontos szempont az olcsó helyi munkaerő, amelyek Indiában, Kínában és Brazíliában kívánnak terjeszkedni.
Az egyes országok vonzerejét vizsgáló Global Market Opportunity Index szerint Kína háromszor akkora üzleti lehetőséget kínál a befektetőknek, mint az Egyesült Királyság, Brazília vagy Franciaország. Kínában azonban a lehetőségeket jelentős kockázat is kíséri, és éppen ezt az országot tartják üzleti működés szempontjából az egyik leginkább kihívásokkal teli piacnak.
A külföldi üzletmenetet negatívan befolyásoló leggyakoribb okok (%)
Forrás: BDO
A felmérésből kiderül, hogy a pénzügyi vezetők számára a piacméret és a növekedési lehetőség a két fő szempont a külföldi befektetéseknél, és eszerint Kína, az Egyesült Államok és Németország a három fő célország. Komoly kihívásnak tartják a helyi verseny intenzitását, a hatósági ügyintézés nehézkességét és a bürokráciát. A gazdasági klíma ellenére a megkérdezettek kevesebb mint egyharmada (28%) nyilatkozott úgy, hogy nehezebbé vált a külföldi üzleti működés, és közülük sokan a pénzügyi válságot nevezték meg elsődleges okként.
Baumgartner Ferenc, a BDO Magyarország könyvvizsgálati üzletágvezetője a felmérés kapcsán elmondta, hogy az újabb globális recesszió árnyékában különösen meglepőnek tűnhet a pénzügyi vezetők döntő többségének optimizmusa. A BDO által megkérdezett felsővezetők nyilvánvalóan tudják azt, hogy nem elég feltételezni, hogy az új piacra belépve, egy másik kultúrában is működni fog a bevált üzleti gyakorlat. Tisztában vannak a megfelelő háttérkutatások, a megbízható tanácsadás és mindenekelőtt a tehetséges, helyi munkatársak fontosságával. Baumgartner Ferec szerint szintén pozitív jelenség, hogy ezek a vállalatok gyorsan lépnek a külföldi befektetési döntés meghozatalát követően: minden második CFO szerint egy éven belül elindulhat az új cég.
Privátbankár