1p
KKV
A kormány jelentős, a vállalkozók életét megkönnyítő adminisztráció-csökkentő lépéseket tervez a strukturális reform részeként - a bürokrácia méretét az állam nem engedheti meg magának
A kormány – folytatva a vállalkozásokat középpontba helyező gazdaságpolitikát – jelentős, a vállalkozók életét megkönnyítő adminisztrációcsökkentő lépéseket tervez a strukturális reformok részeként. Ahhoz, hogy Magyarország visszaszerezze vezető helyét a régióban és Európa leginkább vállalkozásbarát országai között szerepeljen, elengedhetetlen a versenyképességet akadályozó adminisztrációs terhek mérséklése - írja a Nemzetgazdasági Minisztérium honlapjára ma feltett elemzés.

Magyarországon az adminisztrációs költségek világviszonylatban és a visegrádi országokhoz képest is túlzottan magasak - míg az EU átlagában a GDP 3,8 százalékára tehetők, addig hazánkban a GDP 10,5 százalékára rúgnak. Hazai és nemzetközi mérések igazolják, hogy Magyarország az adminisztrációs költségek tekintetében Európa sereghajtói közé tartozik.



Az Európai Unió költségcsökkentési programját megalapozó Kox-tanulmány szerint Magyarországon a 2000-es évek elején a GDP 6,8%-ára tehetők az adminisztratív költségek – míg ez uniós szinten 3,8%. Hazánk ezzel a tanulmányban szereplő országok összehasonlításában a legutolsó helyre került. A gazdasági tárca által megrendelt háttértanulmány mérése szerint Magyarországon a vállalkozások adminisztratív költségei a nemzetközi összehasonlításhoz képest is magasabb költségszintet tükröznek: a GDP 10,5%-át teszik ki. E költségeken belül a csupán az állami működéshez kapcsolódó költségek a GDP 3,1%-ára rúgnak.

2008. novemberi tehermérések szerint az akkor működő, nagyságrendileg 1.560.000 vállalkozás mintegy 800 milliárd forintot fordított adminisztrációra. Ez azt jelenti, hogy egy vállalkozásnak évente körülbelül 500.000 forintját emészti fel a bürokrácia - ismerteti a tárca friss tanulmánya.

Ekkora bürokráciát nem engedhetünk meg magunknak?

Az állam által támasztott adatigényeknek való megfelelés a hazai vállalkozások számára akkora költségigénnyel jár, amely jelentős erőforrásokat köt le oldalukon – elvonva forrásokat a beruházásoktól, a foglalkoztatás bővítésétől, az innovációtól, a hatékonyság fokozásától. Ezen túlmenően az adatok ellenőrzése, feldolgozása a közszféra kiadásait is növeli. Az adminisztráció ilyen mértékű finanszírozását sem a vállalkozások, sem az állam nem engedheti meg - hívja fel rá a figyelmet az NGM. A felszabaduló források a közfeladatok ellátásának racionálisabbá tételére, valamint a szabályok betartásának megfelelőbb ellenőrzésére fordíthatók.

A vállalkozásokat sújtó bürokrácia mértéke komoly versenyképességi hátrányt jelent hazánk számára. A Világgazdasági Fórum (WEF) versenyképességi indexe szerint Magyarország 2002 óta 19 helyet esett vissza, az állami szabályozás tekintetében pedig a 134. helyen szerepel. Hazánknak a régió országaihoz képest is jelentős a lemaradása, rendre több hellyel hátrébb szerepel a ranglistákon, mint a visegrádi országok.

A magas adminisztrációs költségek óriási teherként nehezednek a vállalkozásokra, a túlzott bürokrácia, a kiszámíthatatlanul változó szabályozás akadályozza versenyképességüket és érvényesülésüket. A témát elemző kutatások szerint:
  • a piaci működés szabályozása gyakran áttekinthetetlen és túlbürokratizált, az összes előírás betartása sokszor az üzletmenetet lehetetlenné tévő költségekkel járna;
  • az adórendszer működésének adminisztratív költségei elsősorban a kisvállalkozásokat sújtják, versenyhátrányt okozva a nagyobb cégekkel szemben;
  • a vállalatvezetők számára egy évben átlagosan 65 órát vesz igénybe a különböző adminisztratív feladatok ellátása (több mint a teljes munkaidejük 3%-a);
  • a hazai kis- és középvállalkozások elsősorban stabil, kiszámítható, a mainál alacsonyabb köz- és adminisztratív terhek jellemezte üzleti környezet megteremtését várják a kormányzattól.
Az adminisztrációs terhek csökkentésében az Európai Unió tagországai is elkötelezettek. Az Európai Unió 2007 márciusában döntött arról, hogy az uniós szabályozásból fakadó terheket 2012-ig legalább 25%-kal csökkenti. Ezen túl felkérte a tagállamokat, hogy határozzanak meg adminisztratív tehercsökkentési célértékeket, valósítsanak meg szigorúan ütemezett stratégiákat a nemzeti jogalkotásból adódó adatszolgáltatási kötelezettségek csökkentésére - emlékeztet az elemzés.

Jön a fordulat?

A 2010-ben hivatalba lépett kormány célul tűzte ki, hogy a Magyarország számára versenyhátrányt okozó helyzetet megváltoztassa és hazánkat újra a régió éllovasává tegye. Ennek érdekében a kormány az elmúlt hónapokban számos olyan intézkedést hajtott végre (alkalmi munkavállalás megkönnyítése, társasági adó mérséklése, egykulcsos adórendszer bevezetése, tíz kisadó megszüntetése, egyablakos ügyintézés, stb.), amelyekkel csökkentette a gazdaságot bénító adóterhelést, egyszerűbbé és átláthatóbbá tette a vállalkozásokra vonatkozó szabályokat - emeli ki a tárca. A kis- és középvállalkozásokat középpontba helyező gazdaságpolitikának megfelelően, a kormány a strukturális reform részeként további konkrét lépéseket tesz a felesleges adminisztrációs terhek felszámolására.

A kormány adminisztrációcsökkentő lépéseinek gazdaságélénkítő hatásaként a GDP növekedése, a költségvetés pozíciójának javulása, valamint új munkahelyek létrehozása várható.

Az adminisztrációs terhek mérséklése, az egyszerűsítés és a kiszámíthatóság megteremtése csökkenti a vállalkozások nemzetközi költség- és versenyhátrányát, valamint forrásokat és energiákat szabadít fel, amelyeket a vállalkozások fejlesztésre, növekedésre, innovációra és munkahelyteremtésre fordíthatnak. Mindezek mellett az adminisztrációcsökkentés hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország, mint potenciális telephely jobb megítélés alá essen, és ezáltal több működőtőke-befektetést érkezzen az országba, javítva Magyarország gazdasági, pénzügyi megítélését.

Az adminisztrációs kötelezettségek tartalmának életszerűbbé tételével a vállalkozások jobban azonosulhatnak a szabályozással, nem érezve idegennek és céltalannak az állam adatigényét. A lépések erősítik az állam és a vállalkozások közötti bizalmat, a tisztességes érvényesülés lehetőségébe vetett hitet, mely hitelesebbé teszi a kormány gazdaságpolitikáját, továbbá növeli a vállalkozók motivációját, hogy törekedjenek a fejlesztésre, az újításra, a növekedésre.

A tanulmány konkrétumokat nem említ, azok várhatóan részei lesznek a hét második felében bejelenteni tervezett kiigazítócsomagnak. Az NGM idén másodszor közölt nagyobb terjedelmű tanulmányt a magyar gazdaság helyzetéről.

Privátbankár - Zsiborás Gergő

Címkék: KKV
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

KKV Hogyan lett kis garázscégből milliárdos vállalkozás?
Privátbankár.hu | 2023. december 19. 11:41
Állócsillagok és újhullámos trónkövetelők.
KKV Itt a Cégépítők társasjáték: most eldől, ki kaszál az üzleti évben!
Natív tartalom | 2023. december 4. 10:26
Piaci rést betöltő társasjáték jelent meg október 25-én: a Cégépítők társasjáték megszületéséről és játékmenetéről Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM tulajdonosával, a Cégépítők alapítójával beszélgettünk.
KKV Széchenyi Kártya Program: megduplázták a hitelkereteket
Privátbankár.hu | 2023. augusztus 1. 11:18
Sokkal nagyobb hitelkeretet kapnak a kkv-k a Széchenyi Kártya Program keretében. A kamat a futamidő végéig 5 százalék. 
KKV Kezdj újult erővel a nyári szabadság után!
Márkázott tartalom | 2023. június 27. 11:32
  Ha még most vagy csak a hosszabb lélegzetvételű nyaralás előtt, akkor minden bizonnyal minden munkával kapcsolatos témától a falnak mennél. Teljesen érthető módon érzed azt, hogy telítődtél, hiszen már javában az év második felében járunk, és a megfeszített munkatempóból még nem is igazán tudtál alább engedni.
KKV Vigye sikerre vállalkozását, alkalmazzon business mentort!
Natív tartalom | 2023. június 8. 10:01
A business mentor nem varázsló, ám mégis rendkívül fontos szerepet játszhat több, a hazai kkv-szektort rendkívüli mértékben érintő konfliktushelyzet kezelésében. Közreműködésével a vállalatok tulajdonosai és vezetői olyan külső támogatást kaphatnak, amely segíti őket a tudatosabb vállalatvezetésben és előmozdítja üzleti és személyes fejlődésüket. A Budapesti Gazdasági Egyetem rendhagyó szakirányú továbbképzéséről annak vezetőjével és egyik hallgatójával beszélgettünk.
KKV A K&H szerint az uniós pályázatok körüli zűrzavar nem ártott
Privátbankár.hu | 2023. május 24. 14:14
Az uniós pályázatok körüli bizonytalanság csak kismértékben vetette vissza a cégek bizakodását, mintegy felük továbbra is reálisnak tartja, hogy ilyen forráshoz juthat - közölte a K&H magyarországi mikro, kis- és középvállalkozások (kkv) bizalmi indexe első negyedévi eredménye alapján.
KKV Megnyitják a pénzcsapot a magyar cégeknek: milliárdokat érő bejelentést tett egy bank
Privátbankár.hu | 2023. május 10. 17:14
Jelentős beruházási hitelkeretről állapodott meg az UniCredit.
KKV Jó szakemberből gyenge vállalkozó lesz? – interjú
Natív tartalom | 2023. április 4. 12:02
Egerszegi Krisztián Jövőkép című könyvének megjelenése kapcsán készült interjúnk második részében beszélgetünk a vállalkozók 90 százalékáról, a magukat halálra hajszoló emberekről, és arról is, mit tanácsol a bölcs varázsló a gonosz sárkány legyőzéséhez.
KKV Jövőkép nélkül csak szenvedés lesz, nem sikercég – interjú
Natív tartalom | 2023. március 22. 10:07
Ami tíz évvel ezelőtt még működött a magyar cégek számára, az tíz év múlva egyáltalán nem lesz elegendő, avagy hamarosan megérkezik az üzleti regény arról, hogy miért kulcsfontosságú a hazai vállalkozók számára egy jól megformált jövőkép. Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM cégvezetőjével és a Cégépítők alapítójával beszélgettünk Jövőkép című könyve megjelenése előtt.
KKV Csak a bizonytalanság biztos a kisvállalkozásoknál
Privátbankár.hu | 2023. február 3. 16:24
A kormány új hitelprogramról döntött a Baross Gábor újraiparosítási program keretében. Az elszálló kamatok mellett ez komoly segítséget jelenthet a kisvállalkozások számára, amelyek helyzete meglehetősen bizonytalan lett az utóbbi időben. Az ATV Start vendégeként Perlusz László, a VOSZ főtitkára és kollégánk, Király Béla beszélt a hazai vállalkozások helyzetéről.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG