„A talált mikrobák valószínűleg nem csak a legmélyebben élő, de a legforróbb élőlények is az óceánok talajában élők közül” – mondta el R. John Parkes, a Cardiff Egyetem geobiológusa.
Korábban ugyan sokkal mélyebben is találtak élőlényeket a föld alatt – az egyik baktériumfajta például 3 kilométeres mélységben is megél -, a tengerfenék alatt azonban eddig 842 méter volt a legmélyebb pont, ahonnan élet jelét sikerült felszínre hozni.
Parkes és kollégái az Óceán Fúró Program (Ocean Drilling Program) keretein belül felszínre hozott kőzeteket tanulmányozták. A mintákban prokarióták jelenlétét mutatták ki - olyan egysejtűekét, melyek nem rendelkeznek sejtmaggal.
A frissen felfedezett életforma vélhetőleg metánból nyeri a szükséges energiát. 111 millió éves kőzetben tenyészik, 60-100 fokos hőmérsékleti viszonyok között. Ilyen extrém körülmények mellett az élet meglehetősen ritkán figyelhető meg.
„Nincs fény, nincs oxigén a környezetükben. Gyakorlatilag csak a kőzet veszi őket körül. Mindazonáltal van némi hely a víz számára is, amelyre az organizmusoknak szükségük van.”
A föld legszélsőségesebb körülményekkel rendelkező szegleteiben felfedezett életformák rávilágítanak a földönkívüli élet kutatásának lehetőségeire is. „Amíg nem tudjuk, mi van a Földön, fogalmunk sem lehet róla, mi fordulhat elő más bolygókon” – fogalmazott Parkes. „A tanulság számomra ebből a vizsgálatból az, hogy nem elég egy pillantást vetni a Mars felszínére, és kijelenteni, hogy nincs rajta élet. Ha földi körülmények között az élet ilyen mélységben is létezik, semmi sem zárja ki, hogy ez más bolygókon is így lehet.”
A marslakókat a föld alatt kell keresni?
Élet a Földön kívül: nem vagyunk egyedül?
Űrszenzáció: metánt találtak a Naprendszeren kívül!
Volt élet a Marson? Egyre több a bizonyíték
Lefotózták, mi történt 100 millió éve - gyönyörű
LifeScience