A Mol-ajánlat volt a horvát választási kampány nyitánya?
Horvát belpolitikai harc kíséri a Molnak azt a szándékát, hogy felvásárolja az INA közkézen lévő 8%-nyi részvényét. A papírok ára a magasban, de több vizsgálat is indult - szervezett akciók a háttérben?
Harsány médiavisszhang kíséri Horvátországban a Mol felvásárlási ajánlatát az INA közkézen lévő 8 százaléknyi részvényére. Ez már csak azért sem meglepő, mert nem sokkal a bejelentés után az egekbe szökött a horvát olaj- és gáztársaság árfolyama. Ennél azonban jóval többről van szó, a történésekben nagy szerepet kap a politika - állítja a Figyelő holnap megjelenő cikkében.
Történt-e szabálysértés azt követően, hogy a Mol vételi ajánlatott tett az INA közkézen lévő részvényeire? Ennek jár utána a Figyelő csütörtökön megjelenő száma. A horvát versenyhivatal már vizsgálja ezt, a pénzügyi felügyelet azonban nem.
Az, hogy a Mol december 2-án bejelentette, nem elégszik meg az INA 47,16 százalékával és a menedzsment kontroll jogaival, hanem megvásárolná a közkézen lévő mintegy 8 százaléknyi részvényt is, olaj volt tűzre. Hiába kínált a Mol gálánsnak mondható, az aznapi záróárnál 60 százalékkal magasabb, 2800 kunás összeget a papírokért, a hírre szinte a teljes horvát politikai és gazdasági elit kiállt a „nemzeti kincs” megvédése mellett.
Ekkor egy tőkeerős vevő azonnal elkezdte vásárolni a részvényeket a Mol által kínált összegnél árnyalatnyival magasabb, 2830 kunás áron. A Mol szerint spekulációs szándékokat szolgált a részvények drágulása, tehát valószínűsíthető, hogy szervezett ellenakció történt. A válasz nem maradt el; a felügyelet (HANFA) megfedte a Molt, mivel szerinte a magyar olajipari társaság szóvivője megalapozatlan kijelentései alkalmasak a részvénypiac szereplőinek befolyásolására, és a független és törvényes működésébe való beavatkozásnak tekinthetők.
Ön magánnyugdíjpénztári tag marad, vagy visszalép az állami rendszerbe? Szavazzon!
A horvát nyugdíjalapok egyesülete elismerte a piaci pletykákat, miszerint valóban tagjaik vásárolják az INA-papírokat - a Privátbankár információi szerint a kérdéses részvények majd felét nyugdíjalapok vásárolták fel. A felügyelet nem indított ugyan vizsgálatot, a zágrábi versenyhivatal (AZTN) azonban igen. A Mol ugyanis december 29-én beadvánnyal fordult e hatósághoz, amiben azt kéri, vizsgálják meg, létrejött-e a nyugdíjalapok részvényvásárlását illetően december 14-e és 20-a között összehangolt magatartásra irányuló tiltott megállapodás. Ha a hivatal a Molnak ad igazat, akár érvényteleníthetik is a tranzakciókat. Névtelenül nyilatkozó horvát gazdasági újságírók a Figyelő kérdésére a politikától cseppet sem független szervezetnek festik le a felügyeletet.
Pánczél Andrea, a Mol magyarországi kommunikációs igazgatója cáfolta, hogy cégük beszállna az árversenybe az INA-papírokért. „Ha most nem jön össze, akkor összejön legközelebb. A Mol hosszú távra tervez Horvátországban, az INA-val való együttműködés stratégiai jelentőségű” – fejtette ki a Figyelőnek. Az INA körüli kommunikációs vihart elsősorban horvát belpolitikai játszmának tartják az elemzők, s az utóbbi napokban enyhülni látszik a nyomás. Ahogy fogalmaznak, „a csata nem elsősorban az INA-ról szól; a vállalat inkább a front, ahol összecsapnak a horvát politikai erők”. Az idén választások lesznek az országban, a kampány pedig korán kezdődött.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
A Széchenyi Kártya Program államilag támogatott beruházási hiteleinek kamata február 17-től további fél százalékponttal csökkent, így ezek már 3 százalékos kamatozással elérhetőek. Ennek köszönhetően egy százmillió forintos beruházási kölcsön hitelterhe több millió forinttal csökkenhet.
A pályázási folyamatot megkönnyítő, új digitális előszűrő szolgáltatás érhető el októbertől az MBH Csoport mikro-, kis- és középvállalatoknak szóló BUPA platformján. A cégek azonban nemcsak a pályázatokhoz, hanem teljes életútjuk során asszisztenciát kaphatnak a digitális felületen.
Piaci rést betöltő társasjáték jelent meg október 25-én: a Cégépítők társasjáték megszületéséről és játékmenetéről Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM tulajdonosával, a Cégépítők alapítójával beszélgettünk.
Ha még most vagy csak a hosszabb lélegzetvételű nyaralás előtt, akkor minden bizonnyal minden munkával kapcsolatos témától a falnak mennél. Teljesen érthető módon érzed azt, hogy telítődtél, hiszen már javában az év második felében járunk, és a megfeszített munkatempóból még nem is igazán tudtál alább engedni.
A business mentor nem varázsló, ám mégis rendkívül fontos szerepet játszhat több, a hazai kkv-szektort rendkívüli mértékben érintő konfliktushelyzet kezelésében. Közreműködésével a vállalatok tulajdonosai és vezetői olyan külső támogatást kaphatnak, amely segíti őket a tudatosabb vállalatvezetésben és előmozdítja üzleti és személyes fejlődésüket. A Budapesti Gazdasági Egyetem rendhagyó szakirányú továbbképzéséről annak vezetőjével és egyik hallgatójával beszélgettünk.
Az uniós pályázatok körüli bizonytalanság csak kismértékben vetette vissza a cégek bizakodását, mintegy felük továbbra is reálisnak tartja, hogy ilyen forráshoz juthat - közölte a K&H magyarországi mikro, kis- és középvállalkozások (kkv) bizalmi indexe első negyedévi eredménye alapján.