Az MSZSZ elnöke szerint az adóemelés miatt 12 ezer vendéglátóhelyet kellene bezárni, s 60 ezer munkavállaló állása kerülne veszélybe. A költségvetés pedig mintegy 35 milliárd forint játékadótól, és további mintegy 40 milliárd egyéb adó- és illetékbevételtől esne el. A javaslat megvalósítása a jelenlegi rendezett piac helyett az illegális üzemeltetés lehetőségét teremtené meg.
Az elnök aláhúzta, ez a piaci szegmens Magyarországon már semmilyen további adóemelést nem visel el. Hozzátette: ezért levélben arra kérték a parlamenti képviselőket, hogy amennyiben a javaslat az Országgyűlés elé kerül, fontolják meg szavazatukat, figyelembe véve annak gazdasági hatásait.
Schreiber István úgy vélte: az adóhatóság statisztikáiból kiderül, hogy a Lázár János által a Parlamentben említett 400 milliárd forint összesen nem kerülhetett a nyerő automatákba bedobásra. Magyarországon ugyanis a tiszta játékbevétel havonta és gépenként átlagosan 937,51 euró, azaz mintegy 250-270 ezer forint.
Példaként említette Olaszországot, ahol a tiszta játékbevétel 1.590,90 euró, és Németországot, ahol ez 1.289,68 eurót tesz ki gépenként és havonta.
A nemzetközi statisztikák szerint - vélte a MSZSZ elnöke - a tervezett 500 ezer forintos gépenkénti adót Európa leggazdagabb államaiban sem tudnák kifizetni az üzemeltetők.
Schreiber István jelezte: a Vállalkozók Országos Szövetsége (VOSZ) a Magyar Szerencsejáték Szövetséggel közösen egy sajtóközleményben arra kérte a kormányt és az országgyűlési képviselőket, hogy ne emeljék a játékadó összegét. Utalt arra is, hogy az MSZSZ partner mindenben, ami a piaci viszonyok és az üzemeltetők tevékenységének átláthatóságát tovább javítja.
De nem szeretne partner lenni abban, hogy a magyar nyerőgéppiac - "annak a magyar vállalkozóktól való megtisztítása után" - a külföldiek kezébe kerüljön - fejtette ki.
MTI