1p
KKV
Úgy tűnik, hogy egyhamar nem csillapodik a politikai instabilitás a Közel-Keleten, ami emelkedő olajárat jelent
Úgy tűnik, hogy egyhamar nem csillapodik a politikai instabilitás a Közel-Keleten, ami emelkedő olajárat jelent. Az Erste elemzése szerint a kérdés az, hogy az olajár emelkedése vajon újabb recessziót vált-e ki. A palagáz megrengetheti a világot, ennek pedig Lengyelország és Ukrajna lehet a legnagyobb nyertese.

A ciklikus nyersanyagok ára 2011-ben továbbemelkedik, ebből pedig az energiaszektor profitál leginkább. Az Erste elemzői szerint az olajár 150 dollárig emelkedik, 2011 második félévében várható a trendforduló. A várakozások szerint a Brent olaj átlagára 2011-ben: 124 dollár/hordó2.

Az olajbefektetések kockázat/megtérülési profilja abszolút értékben és a részvényekhez, vagy más nyersanyagokhoz viszonyítva is csak korlátozottan volt vonzónak mondható tavaly. Az egyes nyersanyagok piaci teljesítménye nagyon is vegyes képet mutatott. Míg a (viszonylag) kevéssé ciklikus mezőgazdasági termékek és az arany árfolyama határozott emelkedő trendet mutatott, addig a klasszikus ciklikus nyersanyagok (például a réz, az olaj, az alumínium, a szén, az ón, a nikkel) ára viszonylag későn kapott észbe annak nyomán, hogy a befektetők elkezdtek nagyobb kockázatot vállalni. Az Erste elemzői azzal számolnak, hogy a gazdasági kilábalásba vetett hit a ciklikus nyersanyagok árának jelentős emelkedésében is megmutatkozik majd. Az energiaipar, amely a ciklikus szektorok között a legkomolyabban alulteljesítő volt tavaly, határozott nyertesként fog kitűnni a szektorális körforgásnak köszönhetően.

„A legnagyobb bizonytalansági tényezőt az arab országokban zajló politikai fejlemények jelentik, ám ezek még messze nem árazódtak be jelenleg. Arra számítok, hogy a helyzet egyhamar nem oldódik meg” – jelentette ki Ronald Stöferle, az Erste Group részvényelemzője. A Líbiában fennálló kaotikus állapotokon kívül további jelentős kőolajtermelő államokban is napról-napra romlik a helyzet, vagyis a dominó-effektus sem kizárható. A mélyben megbúvó társadalmi feszültségeket nem szabad alábecsülni.

Az olajár emelkedése elégedetlenséget szül és feljebb korbácsolja az inflációt. Amennyiben további fennakadások következnek be Líbia vagy Algéria olajkitermelésében – még ha csak rövid időre is –, annak következtében már gyakorlatilag kimerülnek Szaúd-Arábia tartalékkapacitásai. Ráadásul a líbiai olaj kéntartalma alacsonyabb, maga az olaj pedig könnyebb, mint a szaúd-arábiai változat, s ezért nem lehet csak úgy pótolni. Szaúd-Arábia kezében van tehát a kulcs, hogy az olajár meredeken elindul-e felfelé, vagy sem. Egyrészről kétséges, hogy az ország elég gyorsan tudja-e bővíteni kapacitásait, ha igazán eldurvul a helyzet, illetve fennáll az a látens veszély is, hogy esetleg a kulcsfontosságú olajszállítási útvonalak (a Hormuzi- és a Malakai-szoros) esetleg blokád alá kerülhetnek. Ha a kettő közül bármelyik útvonal beszűkül, az olajár 200 dollár fölé emelkedik hordónként - olvasható a közleményben.

„A magas olajár mindenképpen veszélyt jelent a gazdasági növekedésre” – mondta Ronald Stöferle. Amint tartósan 100 dollár/hordó fölé emelkedik a kőolaj ára, arra lehet számítani, hogy az OPEC drasztikusan emeli a kitermelt mennyiséget, nehogy lefojtsa a gazdasági növekedést. – „Éppen ezért úgy véljük, hogy leginkább felfelé mutató kockázatok jelentkeznek az olajárral kapcsolatban” – tette hozzá az elemző. A piacon megjelenő kínálat csökkenésén túl a forradalmi hangulat tüze tovább is terjedhet, aminek következtében új magasságokba szökhet az olajár, kiváltképp az év első felében. Az Erste Group elemzői azzal számolnak, hogy a Brent kőolaj átlagára 124 dollár lesz hordónként 2011-ben.

Az ökölszabály szerint minden 10 százaléknyi olajár-emelés 25 bázisponttal veti vissza az Egyesült Államok gazdasági növekedését. Az IEA3 szerint a világ GDP-jének 4,1 százalékát jelentették az olajkiadások 2010-ben. Ha a kőolaj tartósan 100 dollár fölé emelkedik 2011-ben, akkor ez az arány közel 5 százalékra nőne, ami már kritikus szintet jelentene a világgazdaság számára. Hordónként 120 dolláros Brent-olajárnál ez az arány 6 százalék, 150 dollárnál pedig 7,5 százalék lenne. Mivel világos, hogy az OPEC mindenképpen fenn akarja tartani a gazdasági fejlődést, egy ilyen szcenárió előállása esetén minden bizonnyal növelné a kitermelést.

A kormányok és jegybankok által világszerte alkalmazott gazdaságélénkítő lépések, valamint a szinte világméretben jelentkező és a nulla százalékos kamatlábat becélzó kamatpolitika áll amögött, hogy a nyersanyagárak 2010-ben tovább emelkedtek. Az olajár további alakulása ezért nagyban függ attól, hogy a Fed beindítja-e a harmadik ún. mennyiségi lazítási programot4. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed már számos alkalommal hangsúlyozta a magasabb részvényárak pozitív hatását. A nyersanyagárak szintén profitálnak a nagyobb kockázatvállalási kedvből.

„A részvénypiacok és az olajár közti nagyfokú pozitív korrelációt nehéz lenne a hagyományos kereslet-kínálati összefüggésekkel megmagyarázni. Úgy tűnik, a monetáris politika vált a legfontosabb tényezővé a nyersanyagpiacok alakulásával kapcsolatban” – vélte Ronald Stöferle. Emellett a választásokat megelőző év mindig is pozitív trendet hozott az amerikai részvénypiacokon. Mivel az amerikai részvények és az olajár közti korreláció minden eddiginél erősebben jelentkezik 2011-ben, a környezet az olajár számára pozitív marad a várakozások szerint.

„Hamarosan elérjük a hagyományos kőolaj kitermelésének maximális ütemét. Az olajcsúcsra vonatkozó elemzések semmiképpen sem pusztán pánikkeltés gyanánt készülnek” – hangsúlyozta Roland Stöferle. Mintegy 64 országban már elérték az olajkitermelés legnagyobb fenntartható ütemét. Az Erste Group elemzői szerint a földgáz, kiváltképp a palagáz lesz a leggyorsabb ütemben bővülő fosszilis energiahordozó a jövőben. Mivel tisztábban ég, mint akár a szén, akár a petróleum, és a széndioxid-kvótát tekintve is rendelkezik előnyökkel, a földgáz könnyedén kiszoríthatja az olajt. Az elkövetkezendő három-öt év során a földgáz ára várhatóan legalább 7 és 10 dollár/mmBTU5 környékén alakul.

„A palagáz-kitermelés óriási jelentőségre tesz majd szert Európában” – jósolja Ronald Stöferle. Az elkövetkezendő években a kitermelési és beszerzési tevékenység megélénkülése várható elsősorban Lengyelországban6 és Ukrajnában7. Kína szintén azt tervezi, hogy több mint kétszeresére növeli gáztermelését az előttünk álló évtizedben. Jelenleg az energiaigény 80 százalékát a szén fedezi, míg a gáz csak 1 százalékot jelent. A várakozások szerint a nem hagyományos gáz jelentős szerepet tölt majd be, s Kína gázigényének 30 százalékát fedezi majd 2020-ban. Ebben az összefüggésben az Erste elemzői a gázt – mindenekelőtt is a palagázt – az energiaszektor egyik legvonzóbb befektetésének tartják - derül ki az Erste elemzéséből.

Privátbankár

Címkék: KKV
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

KKV Hogyan lett kis garázscégből milliárdos vállalkozás?
Privátbankár.hu | 2023. december 19. 11:41
Állócsillagok és újhullámos trónkövetelők.
KKV Itt a Cégépítők társasjáték: most eldől, ki kaszál az üzleti évben!
Natív tartalom | 2023. december 4. 10:26
Piaci rést betöltő társasjáték jelent meg október 25-én: a Cégépítők társasjáték megszületéséről és játékmenetéről Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM tulajdonosával, a Cégépítők alapítójával beszélgettünk.
KKV Széchenyi Kártya Program: megduplázták a hitelkereteket
Privátbankár.hu | 2023. augusztus 1. 11:18
Sokkal nagyobb hitelkeretet kapnak a kkv-k a Széchenyi Kártya Program keretében. A kamat a futamidő végéig 5 százalék. 
KKV Kezdj újult erővel a nyári szabadság után!
Márkázott tartalom | 2023. június 27. 11:32
  Ha még most vagy csak a hosszabb lélegzetvételű nyaralás előtt, akkor minden bizonnyal minden munkával kapcsolatos témától a falnak mennél. Teljesen érthető módon érzed azt, hogy telítődtél, hiszen már javában az év második felében járunk, és a megfeszített munkatempóból még nem is igazán tudtál alább engedni.
KKV Vigye sikerre vállalkozását, alkalmazzon business mentort!
Natív tartalom | 2023. június 8. 10:01
A business mentor nem varázsló, ám mégis rendkívül fontos szerepet játszhat több, a hazai kkv-szektort rendkívüli mértékben érintő konfliktushelyzet kezelésében. Közreműködésével a vállalatok tulajdonosai és vezetői olyan külső támogatást kaphatnak, amely segíti őket a tudatosabb vállalatvezetésben és előmozdítja üzleti és személyes fejlődésüket. A Budapesti Gazdasági Egyetem rendhagyó szakirányú továbbképzéséről annak vezetőjével és egyik hallgatójával beszélgettünk.
KKV A K&H szerint az uniós pályázatok körüli zűrzavar nem ártott
Privátbankár.hu | 2023. május 24. 14:14
Az uniós pályázatok körüli bizonytalanság csak kismértékben vetette vissza a cégek bizakodását, mintegy felük továbbra is reálisnak tartja, hogy ilyen forráshoz juthat - közölte a K&H magyarországi mikro, kis- és középvállalkozások (kkv) bizalmi indexe első negyedévi eredménye alapján.
KKV Megnyitják a pénzcsapot a magyar cégeknek: milliárdokat érő bejelentést tett egy bank
Privátbankár.hu | 2023. május 10. 17:14
Jelentős beruházási hitelkeretről állapodott meg az UniCredit.
KKV Jó szakemberből gyenge vállalkozó lesz? – interjú
Natív tartalom | 2023. április 4. 12:02
Egerszegi Krisztián Jövőkép című könyvének megjelenése kapcsán készült interjúnk második részében beszélgetünk a vállalkozók 90 százalékáról, a magukat halálra hajszoló emberekről, és arról is, mit tanácsol a bölcs varázsló a gonosz sárkány legyőzéséhez.
KKV Jövőkép nélkül csak szenvedés lesz, nem sikercég – interjú
Natív tartalom | 2023. március 22. 10:07
Ami tíz évvel ezelőtt még működött a magyar cégek számára, az tíz év múlva egyáltalán nem lesz elegendő, avagy hamarosan megérkezik az üzleti regény arról, hogy miért kulcsfontosságú a hazai vállalkozók számára egy jól megformált jövőkép. Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM cégvezetőjével és a Cégépítők alapítójával beszélgettünk Jövőkép című könyve megjelenése előtt.
KKV Csak a bizonytalanság biztos a kisvállalkozásoknál
Privátbankár.hu | 2023. február 3. 16:24
A kormány új hitelprogramról döntött a Baross Gábor újraiparosítási program keretében. Az elszálló kamatok mellett ez komoly segítséget jelenthet a kisvállalkozások számára, amelyek helyzete meglehetősen bizonytalan lett az utóbbi időben. Az ATV Start vendégeként Perlusz László, a VOSZ főtitkára és kollégánk, Király Béla beszélt a hazai vállalkozások helyzetéről.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG