A munkáltatók decemberben 14.500 új álláslehetőséget jelentettek be a munkaügyi kirendeltségeken, ami az előző hónaphoz képest 19,2 százalékos, az előző év decemberéhez képest pedig 42,5 százalékos csökkenés. A decemberi csökkenésben a válság mellett a szezonális okok is jelentkeztek, mivel a szezonális ágazatok munkaerőigénye ilyenkor minden évben mérséklődik.
Az ÁFSZ adatai szerint 604.600 embert tartottak nyilván álláskeresőként a decemberi zárónapon, ez pedig 24.100-zal, 4,2 százalékkal több mint az előző hónapban. Az álláskeresők számának növekedése az előző év azonos hónapjához képest 26,7 százalékos volt, ami érzékelhetően kevesebb mint az egy hónappal korábban kimutatott, 30,2 százalékos éves változás és a két hónappal korábban mért 34,2 százalékos éves növekedés.
Az előző hónappal összevetve a nyilvántartott álláskeresők száma minden régióban nőtt. A legnagyobb, 5,6 valamint 5,5 százalékos növekedést a Dél-Alföldön és az Észak-Alföldön mérték.
Az álláskeresők száma egy év alatt továbbra is Közép-Magyarországon (61,6 százalék), Közép-Dunántúlon (44,1 százalék) és Nyugat-Dunántúlon (40,1 százalék) emelkedett a legnagyobb mértékben, vagyis a legfejlettebb régiókban. A nyilvántartott álláskeresők több mint negyede tartósan - vagyis több mint egy éve folyamatosan - regisztrált álláskereső.
Éves összehasonlításban számuk szeptember óta növekedést mutat, decemberben az éves emelkedés 5,4 százalék, ami azt jelzi, hogy a válság kitörésekor regisztrált álláskeresők egy része még mindig nem tudott elhelyezkedni és így ők fokozatosan bekerülnek a tartósan regisztrált álláskeresők állományába. Az átlagos regisztrációban töltött idő 288 nap, ami 39 nappal kevesebb, mint 2008 decemberében volt.
Az álláskeresők számának hónapok óta tartó emelkedése júliustól szeptemberig főként a pályakezdő fiatalok fokozott beáramlásának volt betudható, azonban októbertől decemberig a növekedés hátterében már nem a pályakezdők számának növekedése áll. A nyilvántartott álláskeresők decemberi zárólétszámában a pályakezdők száma 4,3 százalékkal kisebb, míg a nem pályakezdőké 5 százalékkal nagyobb volt, mint egy hónappal korábban.
A nyilvántartott álláskeresők gazdaságilag aktív népességhez viszonyított aránya decemberben 13,7 százalék, a munkavállalási korú népességhez viszonyított arányuk pedig 9 százalék volt.
A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) által használt definíció szerinti munkanélküliségi ráta KSH által publikált legfrissebb adata 10,5 százalék, ami a munkaerő-felmérésből a 2009. szeptemberi-novemberi időszakra, a 15-74 éves népességre vonatkozóan kapott országos adat.
2009 decemberében 65 cég, összesen 1794 munkavállalót érintő csoportos létszámleépítést jelentett be a munkaügyi központok kirendeltségein. Az előző hónaphoz képest jelentős mértékben, 937 fővel, 34,3 százalékkal csökkent a bejelentett elbocsátandó létszám. Az egy évvel korábbi, 2008. decemberi bejelentések létszámtartalmához képest a csökkenés mértéke még jelentősebb, 3734 fő, 67,5 százalék volt. Ennek fő oka, hogy 2008 decemberében csúcsosodott ki a válság, így a létszámleépítési bejelentések havi száma ekkor érté el a maximumát.
A 2009. decemberi bejelentések létszámtartalmának ágazati megoszlását tekintve az érintett létszám 39,2 százalékát a feldolgozóiparból, 20,6 százalékát szállítás, raktározás, posta, távközlés területéről, 14,7 százalékát pedig az egészségügyi, szociális ellátás nemzetgazdasági ágból készülnek elbocsátani.
Tavaly december végéig összesen 693 bejelentés érkezett, amely összesen 39.000 munkavállalót érintett. 2008-ban összesen 24.300 főre vonatkozó leépítési döntést jelentettek be a munkaadók, így 2009-ben több mint másfélszerese (160,4 százaléka) lett az elbocsátandó dolgozók száma az előző évben bejelentett létszámnak.
Csúcsot döntött az eurózónai munkanélküliség
Csillapodik az amerikai munkanélküliség
115 ezren vesztették el állásukat egy év alatt
Zsákutca: a pangás után újabb válság jön?
Túlélésért küzdenek a családi vállalkozások
Vigye a segélyt az új munkahelyére!
Könyvekből nem lehet megtanulni dolgozni
12 ezer ember kap jövőre munkát
MTI