Az eredetileg előirányzott 60 milliárdos összeg harmadáról, 20 milliárd forint kifizetéséről született eddig megállapodás. Az Egészségügyi Technológia és Orvostechnikai Szállítók Egyesülete és az Orvostechnikai Szövetség közös közleményben azt írják, hogy az adósságrendezésben érintett orvostechnikai beszállítók csak egy kis része nyugodhat meg azután, hogy megállapodott az egészségügyi intézmények fenntartójaként eljáró ÁEEK-val.
A központi egyeztetésből kimaradt vállalkozások többségükben kis- és közepes cégek - egyelőre semmilyen lépést sem tehettek kintlévőségeik rendezésre.
Rengeteget buknak azok, akikkel még nem egyeztetnek
Úgy vélik, ha a fennmaradó adósságokról egyenként kell egyeztetniük, az megoldhatatlan feladat elé állíthatja az amúgy is leterhelt egészségügyi intézményeket, ezért az érdekképviseletek arra kérik az ÁEEK-t, hogy támogassa a kórházakat az adósságkonszolidáció mihamarabbi lezárásában.
A központi egyezetésből kimaradt cégek éves árbevételének nagyjából fele a kintlévőség, követeléseik legalább kétharmada lejárt, így mára teljesen kimerültek a tartalékaik.
Közelednek az álláspontok
Május közepén közölte az Állami Egészségügyi Ellátó Központ, hogy sikeresen megállapodott a legnagyobb beszállítókkal, és jelenleg a megállapodás keretei szerinti szerződések aláírása történik a kórházak és a beszállítók között.
A szerződések megkötése után a megállapodásokban rögzített összegeket - több mint 20 milliárd forint összértékben - még májusban átutalják.
A központ közölte akkor azt is, hogy a konszolidációs folyamat kijelölt menetrendje szerint a továbbiakban közvetlenül az egészségügyi intézmények és beszállítóik között zajlanak a tárgyalások.