A Neo FM harminc napon belül fellebbezhet a hatóság döntése ellen. A médiatanács haladéktalanul tájékoztatja a Neo FM-et, a rádió jogi, gazdasági és technikai bezárásának felelőssége azonban a Neo FM-et terheli – válaszolta Kiricsi Karola arra a kérdésre, hogy mikor várható a csatorna elhallgatása. A szóvivő emlékeztetett arra: az FM 1 Zrt. kötelezettségeinek egy éve nem tesz eleget: nem biztosította a 150 millió forintos bankgaranciát, és jelentős médiaszolgáltatási díjtartozást is felhalmozott.
A hatóság ezalatt számos alkalommal próbálta megmenteni a rádiót, ennek során fizetési könnyítéseket, részletfizetést és egy alkalommal díjcsökkentést is adott a csatornának. Kiricsi Karola elmondta, hogy az elmúlt hetekben a médiatanács egy mentőcsomagot dolgozott ki a Neo FM számára, amely részletfizetési lehetőséget és a 40 millió forintos késedelmi kamat elengedését tartalmazta. A rádió üzemeltetőinek hétfőn kellett volna megkezdenie a törlesztést, ez azonban nem történt meg. Az NMHH szerint a Neo FM-et működtető üzleti vállalkozás menedzsmentje ezzel a lépésével tulajdonképpen saját maga zárta be a rádiót.
A hatóság szóvivője azt mondta: a médiatanács bízik abban, hogy a rádió hallgatói nem veszítik el kedvenc műsoraikat, és a csődeljárás alatt álló cég csődbiztosa kielégíti a rádió munkatársainak és hitelezőinek igényét. Földes Ádám, az FM 1 Zrt. vezérigazgatója aznap azt közölte a sajtóval, hogy egy 500 millió forintos váltót nyújtottak be a hatósághoz, és céljuk a rádió további működtetése. A hatóság erre úgy reagált: jogszerűen nem tudja elfogadni a felajánlott értékpapírt. Földes Ádám azt is bejelentette, hogy az FM 1 Zrt. csődvédelmet kért maga ellen.
A rádiót üzemeltető FM1 Zrt. tulajdonosai megütközéssel értesültek arról, hogy az ideiglenes fizetési haladék alatt álló vállalattal kötött műsorszolgáltatási szerződést a Médiatanács felmondta. Álláspontjuk szerint ehhez a hatóságnak nincs joga, ezért nem tehetnek mást, mint hogy az ügyet a jogászokra bízzák. A cég közleménye szerint ideiglenes fizetési haladékot kapott 2012. június 19-étől tartozásai rendezésére a bíróságtól a NeoFM rádiót üzemeltető FM1 Kommunikációs Zrt., a bíróságnak 5 napon belül ki kell jelölnie a vagyonfelügyelőt, ami után 120 nap áll rendelkezésére ahhoz, hogy a cég megállapodjon hitelezőivel. A hatályos jogszabályok értelmében ideiglenes fizetési haladék vagy csődvédelem alatt „az adóssal kötött szerződéstől nem lehet elállni, vagy azt nem lehet felmondani arra hivatkozással, hogy az adós a fizetési haladék időtartama alatt tartozását nem egyenlíti ki”. Tekintettel arra, hogy a fizetési haladék egy nappal korábban már hatályba lépett az FM1 Zrt. ezért nem tehet mást, mint hogy az ügyet a jogászokra bízza.
A társaság hivatalos értesítést a hatóság döntéséről még nem kapott, csupán a médián keresztül értesültek arról. Az ideiglenes fizetési haladék fényében azonban értetlenül állnak az előtt, hogy a Médiatanács szerdai ülésén a felajánlott 483,9 millió forint értékű értékpapírt nem fogadta el óvadékként, és határozatot fogadott el a műsorszolgáltatási jogosultság visszavonásáról. Ezzel megszüntette még a lehetőségét is annak, hogy az FM1 Zrt. eleget tudjon tenni fizetési kötelezettségének. Mióta a csatorna tulajdonosai kinyilvánították, hogy akár 1 forintért is eladják a rádiót üzemeltető vállalkozást, ha az új tulajdonos eleget tesz a társaság fizetési kötelezettségének, több tárgyalás kezdődött mind hazai, mind nemzetközi befektetőkkel. Ezek az NMHH szóvivőjének arra a mondatára, hogy: ”a fellebbezés lehetősége megilleti a céget, de ezek után akkor sem módosul a testület döntése, ha a teljes adósságot befizetik” megszakadtak, így alig van esély arra, hogy a jövőben a hitelezők pénzükhöz juthassanak.
Földes Ádám, az FM1 Zrt. vezérigazgatója elmondta: innen kezdve a jogászoké a pálya, a menedzsmentnek az a feladata, hogy a dolgozók és a partnerek számára segítséget nyújtson és igyekezzen minél inkább „fájdalommentessé” tenni ezt a mindenki számára nagyon nehéz helyzetet. Egyben megköszönte a dolgozók kitartását, profi és lelkiismeretes munkájukat, valamint a hallgatók és a partnerek bizalmát. A csődvédelem intézménye nem egyezik a csőddel, sokkal inkább azt a célt szolgálja, hogy egy likviditási gondokkal küzdő vállalkozást a hitelezők ne számoltathassanak fel azonnal. Az eljárás keretében az első 45 napban van ideje az adós cégnek úgynevezett egyezségi javaslat kidolgozására, amit amennyiben a hitelezők elfogadnak, akkor a vállalkozás visszaáll a korábbi, működő állapotába és folytatja tevékenységét. Amennyiben az egyezség 120 napon belül nem jön létre, úgy a hitelezők hozzájárulásával az eljárás meghosszabbítható (maximum 360 napig). Amennyiben nem sikerül a hitelezőkkel egyezséget kötni, akkor az eljárást a bíróság hivatalból felszámolásba fordítja.
A legnagyobb hitelezővel, az NMHH-val folytatott korábbi tárgyalásokon a hivatal utalt rá, hogy bankgarancia helyett az FM1 óvadék formájában nyújtson biztosítékot az elmaradt műsorszolgáltatási díj megfizetésére. Tekintettel arra, hogy a jogszabályok szerint óvadék értékpapíron, így váltón is alapítható, ezért ajánlották fel tartozásuk fedezetéül ezt a típusú értékpapírt a hatóság számára. Az FM1 tulajdonosai által felajánlott váltó mögött működő cégek, magánszemélyek fizetési ígérvénye áll, amelyet a független magyar bíróság végrehajthatónak ítélt meg. Tehát ez a fajta értékpapír éppen annyira forgalomképes, mint amennyire a magyar államkötvény is az. A váltónak azonban lejárata van, azaz határidőhöz kötött, hogy mikor lehet beváltani. Ez idő alatt viszont szabadon forgatható, engedményezhető, mint egy kincstárjegy. Éppen azért ajánlották fel a tulajdonosok óvadéknak a tartozás fedezetéül, mivel ebben az esetben az értékesítésből befolyó összeg az NMHH-t illeti meg. A váltó pénzre váltása (az úgynevezett leszámítolás) azonban időigényes folyamat, nem megy egyik napról a másikra. Az FM1 Zrt. éppen ezért kért védelmet a független magyar bíróságtól, hogy lehetőségük legyen a tartozásaikat a törvény által biztosított időkereteken belül rendezni.