A hagyományos bankok működésének célja a lehető legmagasabb profit elérése, míg a közösségi bankok a pénz kihelyezésekor egyéb szempontokat is figyelembe vesznek, számukra a pénz csak egy eszköz, s nem mindennek a mozgatórugója - ismertette a vezérigazgató a Napi Gazdaság által "Tanítható-e a pénzügyi kultúra?" címmel rendezett konferencián.
Ellentétek vonzásában
Kétféle ügyfél van: akinek pénze van, és aki pénzt szeretne; a betétes minél magasabb, a hitelfelvevő pedig minél alacsonyabb kamatot vár el, míg a részvényesek a profitmaximalizálásban, a menedzsment pedig a minél magasabb prémiumban érdekelt - mutatott rá, hozzátéve: tőlünk nyugatra nagyon jó példák vannak arra, hogyan lehet a különféle szereplők közötti érdekellentéteket feloldani, mérsékelni.
A vezérigazgató szerint erre törekszik a MagNet Bank is, amelynek elve az, hogy fenntartható fejlődéssel ellentétes, káros tevékenységet nem finanszíroz, s a pénz kihelyezésekor pozitívan értékeli, ha a finanszírozást kérőnek fontos a fenntartható fejlődés, s tevékenysége átlátható. A betétekre üzleti kamatokat ad, pénzelosztási elveit ugyanakkor igyekszik etikusan megvalósítani.
A bank ezt úgy oldotta meg, hogy hét szférát preferál, ezek: a biogazdálkodás, földenergia, környezet- és természetvédelem, egészségügyi és szociális ellátás, munkahely-teremtés, kutatás-fejlesztés, kultúra és oktatás. Aki betétet helyez el náluk, megmondhatja, hogy a pénzét melyik szférába helyezze ki a bank, a hitelintézet pedig vállalja, hogy ezt érvényesíti, bár a finanszírozható projektek és ügyfelek megtalálása az adott szférában nem könnyű, hiszen figyelembe kell venni, hogy a gazdasági fenntarthatóság is fontos - mondta a vezérigazgató.
Akár meghatározott helyre is kerülhet a betett pénz
Salamon János úgy vélekedett, hogy a magyar tudatosság még nincs azon a szinten, hogy sokan helyeznének el betétet alacsony kamaton csak azért, hogy egy szférát támogassanak. Ezért, ha a bank egy területet kiemelten szeretne támogatni, kamatáldozatot hozhat, vagyis a piacinál alacsonyabb kamatot kérhet a hitelfelvevőtől.
27 milliót adományoztak az ügyfelek a bank pénzéből>> |
Ennek szűkített változata a Mentor hitel és betét konstrukció, amelynél a betétes egy konkrét hitelfelvevőt is megjelölhet, s itt is lemondhat a kamat egy részéről a hitelfelvevő javára. A hitelfelvevőtől ez esetben felmentést kérnek a banktitok alól, hogy az ügyfél tudja, kihez került a pénze. A kockázatot itt is a bank vállalja.
Hangsúlyozta: a MagNet Banknál a részvényesek csak a megtermelt jövedelem 30 százalékát veszik ki osztalékként, 10 százalékát mindig közhasznú célokra fordítják - erről az ügyfelek dönthetnek internetes szavazással -, 60 százaléka pedig a bankban marad fejlesztésekre. Idén 27 millió forintot osztottak szét 92 alapítványnak.
A bank tavaly óta tájékoztatja az ügyfeleket arról is, hogy személyenként mennyit keres rajtuk, amit pozitívan fogadtak a kliensek.
Privátbankár