A hamarosan várható lépést a miniszter azzal indokolta, hogy számos informatikai magáncég végzi fejlesztéseit állami pénzen, ám a forráskódok a cégeknél maradnak. "Az állam működése szempontjából és nemzetbiztonságilag is elfogadhatatlan, hogy jelentős adatbázisok vannak magánkézben" - fogalmazott Fellegi Tamás.
A miniszter közlése szerint a kialakult helyzet szakmai szempontból is indokolatlan. A kormány drasztikus lépéseket fog tenni e kérdésben - fűzte hozzá a miniszter, aki egyúttal kiemelte: fontos az olyan hazai infokommunikációs vállalkozások létrejötte, amelyek regionális multinacionális vállalkozásokká tudnak válni.
A miniszter az informatikai stratégia késését és az állami informatikai ágazat rosszabb forráshelyzetét azzal magyarázta, hogy a kormányváltás után egy "szétzüllesztett állammal, széthordott állami vagyonnal találkoztak", s a szektor helyzetét az előző ciklusban presztízsberuházások is súlyosbították.
Fellegi Tamás a telekommunikációs cégekre kivetett adóról kijelentette: átmeneti, egyszeri döntésről, kifejezetten pénzügyi válságadóról van szó, amely nem tekinthető "telekom-adónak". Megerősítette: a kormány lépése EU-konform.
Laufer Tamás, az Informatikai Vállalkozások Szövetségének elnöke előadásában azt mondta: a kormányzatnak azokat a társadalmi csoportokat is támogatnia kell, amelyek még nem csatlakoztak az online világhoz. Sürgette az adóbevallás digitális benyújtásának, az elektronikus számlázás és digitális aláírás rendszerének kialakítását. Kiemelte: az iskolai nevelésben hangsúlyosabban kell szerepelnie az internet oktatásának.
MTI