Az ipar 2010. januári termelésének és exportértékesítésének kedvezőbb alakulásában a 2009. decemberhez viszonyított növekedés mellett az előző évi alacsonyabb bázishatása is érvényesül (utoljára a 2005. évi januári bázis volt még ennél is kisebb).
2010 januárjában az exportkereslet emelkedésének köszönhetően az ipari export 13,4%-kal nőtt 2009 azonos hónapjához mérten. Az exportértékesítés mintegy hattizedét a feldolgozóipar két alága adta. Az év első hónapjában a feldolgozóipar legnagyobb exportőrének számító, a feldolgozóipari kivitel közel egyharmadát képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának exportvolumene számottevően, 23,9%-kal emelkedett. A másik meghatározó alág, a feldolgozóipari export több mint egynegyedét adó járműgyártás kivitele 18%-kal magasabb volt az előző év januárinál.
Az ipar januári belföldi értékesítése 12,6%-kal csökkent 2009 azonos időszakához képest. A feldolgozóipar belföldi eladásai az év első hónapjában 11,2%-kal elmaradtak a 2009. januáritól, ami nagyrészt a lakossági és a beruházási kereslet visszaesésével függ össze.
Az ipar nemzetgazdasági ágai közül 2010 januárjában a feldolgozóipar termelése az előző év azonoshónapjához viszonyítva 5%-kal nőtt. A csekély súlyú bányászat volumene gyakorlatilag a felére süllyedt (50,8%), ebben a magas bázis is szerepet játszott. Az év első hónapjában az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 4,4%-kal alacsonyabb volt az előző év azonos időszakinál.
A hét kérdése: Önnek mi lenne az első lépése kormányfőként? Szavazzon! |
Nézze meg választási rovatunkat és értékelje Ön is a miniszterelnök-jelölteket! |
Az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében 2010 első hónapjában (10,3%-os létszámcsökkenés mellett) 15,6%-kal magasabb volt az előző év azonos időszakinál.
Az előző év azonos hónapjához viszonyítva az ipari termelés 2010 januárjában Magyarország öt régiójában bővült, a legnagyobb mértékben (8,5%) a Nyugat-Dunántúlon. Volumencsökkenést a Dél-Dunántúlon (0,8%), valamint a Dél-Alföldön (6%) regisztráltunk.
Öt százalékkal is nőhet idén az ipar
A következő hónapokban tovább nőhet az ipari termelés Magyarországon, részben az előző évi alacsony bázis, részben a nyugat-európai gazdaságok erősödése miatt - vélték az MTI által megkérdezett elemzők. Barta György, a CIB Közép-Európai Nemzetközi Bank Zrt. vezető elemzője elmondta: nem okoztak meglepetést a januári részletes adatok, így éves szinten továbbra is az ipari termelés 5 százalékos bővülése várható.
Kiemelte: elsősorban az exportértékesítés húzta fel januárban az ipari termelést, mivel megugrott a német ipari megrendelések száma. A javuló eredmény ellenére a magyar ipar késéssel reagál az európai trendekre, mivel a környező országokban már hamarabb megindult az ipari termelés emelkedése, és annak mértéke nagyobb is volt a magyarnál.
Rámutatott: a következő hónapokban az alacsony bázis miatt tovább emelkedhet az ipari termelés éves összehasonlításban, azonban a kilátások továbbra is bizonytalanok a fejlődő piacokon, amelyek nagyban függnek a nyugat-európai gazdaságoktól. A szakértő továbbra is 0,5 százalékos GDP csökkenést vár az idei évre.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője aláhúzta: a részletes adatokban egyedül az jelentett meglepetést, hogy milyen mértékben távolodott el egymástól az export növekedése és a belső kereslet visszaesése.
Hangsúlyozta: a számítástechnikai cikkek termelése mellett a járműgyártás emelkedett ki az ipari termelésben januárban, azonban a roncsautó programok megszűnése visszahúzhatja a járműipar termelését. Úgy vélte, a roncsautó programokkal gerjesztett mesterséges kereslet megszűnését ellensúlyozhatja, hogy számos fejlett gazdaság már úgy tűnik, talpra állt. Az elemző éves szinten szintén 5 százalékos ipari termelés bővülést vár, azonban nem tartja elképzelhetetlennek a 6-7 százalékos növekedést sem.
Suppan Gergely szerint a következő hónapokban tovább emelkedhet az ipari termelési index, azonban áprilisig erősen ingadozhat a növekedés mértéke az előző évi hektikus bázis miatt. Így februárban az ipari termelés emelkedése 9 százalék, márciusban 3-4 százalék, áprilisban pedig 10 százalék körül alakulhat.
Szárnyal Európa ipara
Beruházás nélkül nem lesz kilábalás
Ipar: a hazai kereslet nem is látszik
MTI, Privátbankár