A közlemény szerint a bizottság meggyőződött arról, hogy az intézkedés összeegyeztethető az Európai Unió működéséről szóló szerződésével. "A program megfelelő, szükséges és arányos intézkedés, amely a magyar pénzügyi rendszer védelmét célozza a globális pénzügyi válság folyamán a magyar bankok által tapasztalt rendkívüli zavarokkal szemben" - áll Neelie Kroes versenypolitikai biztos közleményében.
Kroes kijelentette: "Örömmel állapítom meg, hogy – késedelmes bejelentése ellenére – a magyar likviditás-támogatási program jelentős mértékben hozzájárult ahhoz, hogy a pénzügyi intézmények ellen tudjanak állni a pénzügyi piacokon jelentkező rendkívüli zavaroknak, ugyanakkor nem torzította indokolatlan mértékben a versenyt."
A 2008 vége és 2009 eleje közötti időszakban a globális pénzügyi válság különösen súlyos gondokat okozott a magyar pénzügyi piacokon és gazdaságban. Teljes mértékben elapadtak a pénzügyi intézmények, sőt, a magyar állam számára rendelkezésre álló likviditási források - áll a közleményben. Ennek következtében az állam finanszírozási lehetőségei beszűkültek, és külső támogatást kényszerült igénybe venni, amelyre 2008 novemberében az IMF, az Európai Unió és a Világbank által közösen nyújtott finanszírozási csomag formájában került sor.
Ezzel kapcsolatban tavaly márciusában Magyarország likviditási programot hajtott végre, amelynek keretében kölcsönöket nyújtott magyar pénzügyi intézményeknek, hogy lehetővé tegye számukra a reálgazdaságnak történő hitelezés fenntartását.
A likviditási támogatás maximális futamidejű, nem alárendelt és nem strukturált kölcsönök formájában valósul meg, és 2010. június 30-ig nyújtható. 2009 márciusi életbe lépése óta a program eddig három magyar bank számára biztosított támogatást.
A magyar gazdaság és a magyar pénzügyi intézmények által tapasztalt rendkívüli nehézségeket figyelembe véve a likviditási intézkedések szükségesek voltak ahhoz, hogy elkerülhetőek legyenek a gazdaság még súlyosabb zavarai - vélte a bizottság.
Az IMF közreműködésével a magyar államnak nyújtott külső finanszírozási csomagot nézve megfelelőnek tekinthető a díjazás, amely az állami pénzeszközök költségére és az intézmények kockázati prémiumára terjed ki. Kiemelendő, hogy a hitelek díjának összege összhangban áll a magyarországi garanciavállalási program árképzésével - tette még hozzá a közlemény.
Túl magabiztosak a nagybankok
Amerika bevasalja a mentőakciók árát
Fizetésemeléssel oldották meg a prémiumvitát
A bankok megint nem férnek a bőrükbe
Megvonhatják a támogatást a bankok a leányaiktól
Már él a bankok magatartási kódexe
MTI