Az MGYOSZ szerint az EU területén működő vállalatok fejlődését a tőkéhez való hozzáférés nehézsége és a szabályozási rendszer bonyolultsága hátráltatja leginkább. Ezek a problémák nem csupán az európai K+F+I befektetések volumenét csökkentik, de lényegében a teljes uniós vállalati szektor gazdasági tevékenységét is negatívan befolyásolják. Futó Péter, a BUSINESSEUROPE alelnöke, az MGYOSZ elnöke. szerint európai szinten összehangolt innovációs politikára van szükség a K+F+I beruházások visszaesésének megállítása érdekében. Sürgős intézkedéseket igényel továbbá a vállalkozások forráshoz jutásának megkönnyítése és a szabályozás egyszerűsítése az Európai Unió részéről, ha nem akar végleg lemaradni a globális gazdasági versenyben távol-keleti és tengerentúli versenytársai mögött.
A vállalkozások forráshoz jutását nehezíti az is, hogy jelenleg nem létezik egységes európai kockázatitőke-piac, mivel az eltérő nemzeti szabályozások ezt lehetetlenné teszik, komoly gátat jelentve a határokon átívelő befektetéseknek. Többek között ennek is köszönhető az innovációs beruházások terén megfigyelhető lemaradásunk fő versenytársainkhoz képest. A BUSINESSEUROPE egy új, egységes uniós szabályozási környezet megteremtésére tett javaslatot a közelmúltban annak érdekében, hogy a kockázati tőkealapok az Unió összes tagországában szabadon, egyforma feltételek mellett működhessenek. Az európai munkaadói szervezet levélben küldte el az Európai Bizottságnak a szabályozási kérdéssel kapcsolatos részletes javaslattervét.
Az Európai Unió innovációs felzárkóztatása érdekében az MGYOSZ az alábbi intézkedéseket tartja szükségesnek: a vállalkozások tőkéhez jutásának elősegítése, egységes uniós szabályozási rendszer kialakítása, különös tekintettel a kockázati- és magántőke-befektetésekre, összehangolt K+F+I programok elindítása, a vállalkozások és az egyetemek közötti K+F+I együttműködések támogatása, a közvetlen kormányzati K+F+I-támogatások jelenlegi szintjének emelése.
Privátbankár