Az ÚSZT-n belül elindított új támogatási konstrukciók megnyitását követően gyors ütemben bővült a beérkezett pályázatok száma, és mára elérte az 6200 darabot – ebből csaknem 4500-at a kkv-szektorból nyújtottak be. A pályázatok támogatásigénye meghaladja a 744 milliárd forintot.
A legnagyobb érdeklődés továbbra is a Vállalkozásfejlesztési Program iránt mutatkozik, amelyre eddig 3500 pályázat érkezett mintegy 61 milliárd forintnyi támogatási igénnyel. Egyre több pályázat érkezik a Zöldgazdaság-fejlesztési Programra – elsősorban azokra a kiírásokra, amelyeken megújuló energiaforrásokkal történő helyi hő és hűtési igény kielégítésére lehet támogatást elnyerni –, de mind népszerűbbek a Közlekedésfejlesztési Program kerékpárforgalmi hálózat fejlesztését célzó kiírásai is.
Nyílnak a pénzcsapok
Az Új Széchenyi Terv keretében eddig több mint 1800 nyertest hirdettek, akik részére eddig összesen 147 milliárd forint támogatást ítéltek meg. Több mint 1000 kedvezményezett már érvényes szerződéssel is rendelkezik – közölte az államtitkár. Molnár Ágnes mindehhez hozzátette, hogy az elérhető pályázatok köre folyamatosan bővül: a következő négy hétben 15 új kiírás jelenik majd meg.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium honlapján közzétett összegzés szerint a "rendszer eredményességét jelzi, hogy az ügyintézés mellett jelentősen felgyorsultak a kifizetések is, amelyek a kormányváltás óta megháromszorozódtak".
Az uniós támogatási konstrukciókra 2007 óta összesen 61 872 projektet nyújtottak be, amelyből 31 603 nyert el támogatást. Molnár Ágnes fejlesztéspolitikai koordinációért felelős államtitkár szerint a 4968 milliárd forintnyi megítélt támogatásból 1843 milliárd forintot fizettek ki, ami megfelel az uniós átlagnak, és az EP szakbizottsága is jó lehívási aránynak tartja.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a fejlesztési rendszer átalakításával a még rendelkezésre álló 2020 milliárd forintnyi uniós forrás a korábbinál jóval célzottabb és hatékonyabb felhasználása volt a cél. Az új pályázati konstrukciókkal elnyerhető támogatás komoly lendület ad a folyamatban lévő beruházásoknak és a munkahelyeket teremtő mikro-, kis- és középvállalkozások megerősödésének - állítja a fejlesztési tárca.
A meggyőző számadatok mellett ugyanakkor az ÚSZT-pályázatok megítélése igen vegyes a cégvezetők körében, noha többségük tisztában van a kormány szándékaival. A GKI júliusi kutatása viszont arról számolt be, hogy a közelebbről már nagyon kevesen ismerik a pályázati kiírásokat, pont az érintettek fejében nagy a káosz.
Privátbankár - Zsiborás Gergő