Hangsúlyozta, hogy a válságból való kivezető út stratégiájának a véglegesítése egyelőre nem időszerű. Az állam szerepe a piacgazdaságban nem lehet folyamatosan olyan intenzív, mint amilyen most, az ösztönző csomagok idején, ám legkorábban csak a jövő júniusi uniós csúcstalálkozóra készíthetők el azok az elemzések, amelyek a válság utáni normális állapotokhoz való visszatérés mikéntjéről szólnak - mondta. Kiemelte, hogy a "kivezető út" stratégiáját összehangoltan kell megvalósítani, ellenkező esetben újabb egyensúlytalanságok keletkezhetnek.
A kormányfő elmondta, hogy már láthatóak a válság utáni időszak új veszélyei: a gazdaságösztönző állami csomagokkal nagy deficitek keletkeznek, és ezek negatív következményekkel járnak.
Az újabb pénzügyi válság elkerülését célozzák azok a döntések, amelyek a pénzügyi piacok felügyeletének európai szintű intézményrendszerét teremtik meg. Ezzel kapcsolatban a miniszterelnök megjegyezte: Magyarország Európával összhangban cselekszik. Reményének adott hangot, hogy az Országgyűlés a jövő héten megszavazza a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének jogkörbővítését. Ez kiterjed majd a várható problémák "előkezelésére", illetve fogyasztóvédelmi jogosítványokra is - mondta.
Bajnai Gordon közölte, hogy az unió a jövő év első felében elfogadja az új versenyképességi stratégiát, amely további szerkezeti reformokat, foglalkoztatásbővítést, "zöldebb" és tudásalapú gazdaságot irányoz elő, valamint továbbra is fontos tényezőnek tekinti a területi elvű felzárkóztatási erőfeszítéseket.
Megvámolva: nem érezni a válságot az adóbevételen?
Kezdődhet a lassú, fájdalmas kilábalás
Bajnai: meg kell értenünk a jövőt
100 milliárdnál is több kell idén az MNV-től
FT: nem elég csak megteremteni a hitelességet
Bajnai: teljesítjük Obama kérését
Termelni kell, mert abból élünk
MTI