A Credit Suisse a nagyobb pénzintézetek közül elsőként jelentette be a brit banki prémiumadó bónuszfizetéseire gyakorolt közvetlen hatását: globális prémiumalapját 5 százalékkal csökkenti a brit befektetési banki alkalmazottai bónuszára kivetett 50 százalékos adó fedezésére, ezen felül 30 százalékkal csökkenti 400 vezető beosztású nagy-britanniai alkalmazottjának bónuszát.
A Deutsche Bank kedden közölte, hogy megemeli alkalmazottai bérét és csökkenti a prémium arányát, követve ezzel a Barclays Plc és mások példáját, amelyek béremeléssel igyekeznek csökkenteni a különadó terheit.
A holland kormány 65 százalékkal tervezi csökkenteni az állami ABN Amro banknál a prémiumokat, és megszabja az igazgatótanácsi tagok fizetésének felső határát.
A mintegy hat héttel ezelőtt váratlanul bejelentett brit különadó több ezer Londonban dolgozó bankár bónuszát érinti, és szinte minden nagyobb bankot bérpolitikájának átgondolására késztetett.
A bankok az elmúlt évek egyik leginkább botránygyanús bónuszkifizetési szezonja elé néznek. A közvélemény figyelme szorosan rájuk szegeződik, a szabályozási környezet folyamatosan változik, a politikusok pedig népszerűségi pontokat gyűjtenek az állami segítséggel megmentett bankoknál kifizetett magas prémiumok apropóján.
A bónuszkifizetések korlátozásának tervével már más országokban is foglalkoznak, beleértve Franciaországot és az Egyesült Államokat is. Anders Borg svéd pénzügyminiszter felszólította európai minisztertársait, hogy kövessék a példát, és vessenek ki különadót a bankoknak nyújtott támogatások visszaszerzésére.
A Goldman Sachs hagyományosan az éves eredménybeszámolóját megelőző napon tájékoztatja alkalmazottait a prémium kifizetések sarokszámairól, ez azonban hétfőn elmaradt. A bankház kedden teszi közzé eredménybeszámolóját. Egy, az ügylethez közelálló személy szerint a tájékoztatóra a jövő héten kerül sor. A Goldman Sachs szóvivője pedig cáfolta, hogy a brit pénzügyi felügyelet megtiltotta volna a bónusz csomag kifizetését.
A Goldman Sachs terve több mint 20 milliárd dollár prémium kifizetésére hatalmas felzúdulást keltett, alig pár hónappal azt követően, hogy 10 milliárd dolláros támogatásban részesült amerikai adófizetők pénzéből. A JP Morgan pénteken közölte, hogy rekordnagyságú 9,3 milliárd dolláros bónuszt fizet ki befektetési bankárjainak, ami átlagosan személyenként 379 ezer dollárnak felel meg, és Nagy-Britanniában ez becslések szerint 300 millió fontos adóbevételt eredményezne.
A brit kormány eredetileg 550 millió fontos bevétellel számolt a bónuszokra kivetett különadóból, de tekintettel az ágazat 4 milliárd fontot meghaladó bónuszkifizetési terveire ez "mértéktartó" becslésnek tűnik.
Fizetésemeléssel oldották meg a prémiumvitát
Osztrák bankbotrány: a pártok zsebébe is benéznek
Szorul a hurok: megadóztatják a bankárok prémiumát
MTI