A három cég, az E.ON Tiszántúli Áramhálózati Zrt., az E.ON Dél-dunántúli Áramhálózati Zrt. és az E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt. átvilágítása befejeződött, most folyik az értékelésük. A vezérigazgató reményei szerint a nyáron megszülethet a szerződés.
Elmondása szerint az átvilágítás a legutóbbi 15 év változásaira koncentrált, hiszen korábban az MVM szerves részét képezték a közép- és kisfeszültségű elosztói hálózatok. A vezérigazgató az átvilágítás tapasztalatait összegezve úgy látja, hogy a társaságok továbbra is ígéretes befektetési lehetőségek az MVM számára.
Az állami tulajdonú MVM tavaly szerzett 15 és 10 százalékot meghaladó részesedést másik két áramcégben: az RWE csoporthoz tartozó Elműben és Émászban.
Célegyenesben az áramtőzsde - de ki nyerhet vele? |
Mártha Imre hangsúlyozta, 15 évvel az áramszolgáltatók privatizációja után az MVM ismét tulajdonosa lesz a közép- és kisfeszültségű elosztóhálózat jelentős részének. A hatodik ilyen céggel, a francia Electricité de France (EdF) tulajdonában lévő Démásszal is folytak hasonló tárgyalások, de most az E.ON ügyletre koncentrál az MVM.
Az áramhálózati cégekben szerzett MVM-tulajdon növeli a hálózatos cégek működésének átláthatóságát és segíti az MVM-et abban a stratégiai céljában, hogy közvetlen kapcsolatba kerüljön a fogyasztókkal. Ugyanakkor a hálózati beruházásokat illetően kedvezőbb helyzetbe hozható az MVM csoporthoz tartozó, tehát közvetve szintén állami tulajdonú kivitelező cég, az OVIT is, amely már jelenleg is dolgozik a magyarországi áramhálózati cégeknek.
Az akvizíció finanszírozására van elegendő forrása az MVM csoportnak - mondta Mártha Imre. Magyarázatként hozzáfűzte: a társaságcsoport eladósodottsági mutatója, azaz az idegen források aránya mindössze 18 százalék, ami "nagyon markáns finanszírozási erőt jelent". Szintén az MVM lehetőségeit jelzi a rekordszintű, csoportszinten 60 milliárd forint 2009. évi adózott nyereség is.
Rekord nyereség az MVM-nél, osztalékot kap az állam
Két éven belül el kell készülni a paksi tervekkel
Megmenekült a Vértesi Erőmű
Az EMFESZ nem vonul ki a magyar piacról
Szerencs: erőmű helyett csak földkupac van
MTI