Kara Ákos és Kontur Pál javaslata - amelyet pénteken tettek közzé a parlament honlapján - megismétli, hogy az érintett vállalatoknál, így különösen a közforgalmú tömegközlekedés és a távközlés terén, továbbá az áram-, a víz-, a gáz- és egyéb energiaszolgáltatást végző szerveknél, csak úgy gyakorolható sztrájk, hogy az a még elégséges szolgáltatás teljesítését ne gátolja.
A hatályos szabályozás szerint az elégséges szolgáltatás mértékéről és feltételeiről a munkabeszüntetést megelőzően egyeztetni kell.
A kormánypárti politikusok ezen úgy változtatnának, hogy kimondanák: a még elégséges szolgáltatást törvény állapíthatja meg. Törvényi szabályozás hiányában sztrájk csak akkor tartható, ha a felek előzetesen megállapodtak az elégséges szolgáltatásról. Amennyiben ez nem jön létre, a sztrájk akkor lenne megtartható, ha a felek bármelyikének kérelmére a munkaügyi bíróság jogerős határozata megállapította a még elégséges szolgáltatás mértékét és feltételeit. A munkaügyi bíróságnak öt napon belül, nemperes eljárásban, szükség esetén a felek meghallgatása után kellene döntenie. A határozat ellen a közléstől számított öt napon lehetne fellebbezni, a másodfokú bíróság pedig ugyancsak öt napon belül döntene.
A törvényjavaslat a kihirdetését követő napon lépne hatályba, rendelkezéseit pedig már a hatálybalépésekor folyamatban lévő egyeztető eljárás során is alkalmazni kellene.
Kara Ákos és Kontur Pál indoklásukban azt írják, hogy az elégséges szolgáltatásról szóló megállapodás elmaradása jogbizonytalansághoz vezet a munkabeszüntetés jogszerűségét illetően, ezért tették meg javaslatukat. Az indítvány egyértelművé teszi, hogy megállapodás vagy bírói döntés hiányában a sztrájk jogellenes - hangsúlyozzák, hozzátéve: a rövid bírósági határidők biztosítják, hogy ne lehetetlenüljön el a sztrájkjog gyakorlása.
MTI