A tárca ezt az MTI érdeklődésére kedden közölte, utalva arra: az államháztartási egyensúly megőrzéséhez szükséges intézkedésekről szóló kormányhatározat a Nefmi támogatási előirányzatából 39 milliárd 204,7 millió forint zárolását rendelte el.
A tájékoztatás szerint a minisztérium március elsejéig elkészíti és elküldi a nemzetgazdasági miniszternek a zárolás következtében szükségessé váló intézkedésekre, így a szervezeti változtatásokra, a feladatok átstrukturálására vonatkozó javaslatait, melyekkel a közfeladatok zavartalan ellátása a jövőben is biztosítható lesz.
A közleményben kiemelték: a kormány külön figyelmet fordított arra, hogy az előirányzatok közül olyanok ne képezzék a zárolás alapját, amelyek a hallgatói juttatásokat, az otthonteremtés támogatását, a szociális humánszolgáltatók normatív támogatását, a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásával összefüggő, valamint az altató- és lélegeztető gép, illetve monitor bérlésével kapcsolatos feladatokat. Ezeken túlmenően az Útravaló ösztöndíjprogram és a légi mentés eszközparkjának bérlésével összefüggő feladatok is a mentesített körbe tartoznak.
A zárolási kötelezettségnek a Nefmi a fejezeten belüli - differenciált - megosztás során különös figyelemmel volt arra, hogy az Európai Unió támogatásával megvalósuló azon programok esetében, amelyek kedvezményezettje központi költségvetési szerv, a zárolással csökkentett előirányzat fedezetet nyújtson a megkövetelt saját forrás adott évre vonatkozó részére, az utófinanszírozásból adódó likviditás biztosítására, az általános forgalmi adó levonási jogának fennállása esetén az áfa átmeneti finanszírozására - írták.
A tájékoztatás szerint külön figyelmet fordítottak arra is, hogy az európai uniós tagságból eredő, valamint a nemzetközi szerződésekből, kapcsolatokból, továbbá nemzetközi szervezetekben meglévő tagságból következő kötelezettségeinek Magyarország változatlanul eleget tegyen.
A Magyar Közlöny február 11-ei számában jelent meg az államháztartási egyensúly megőrzéséhez szükséges intézkedésekről szóló miniszterelnöki rendelet, amely intézkedik a stabilitási alap létrehozásáról. A kormány az irányítása alá tartozó szervezeteknél február 23-ai hatállyal 187 milliárd forint zárol: a legtöbbet a Nemzeti Erőforrás Minisztériumnál, több mint 39 milliárd forintot, majd 34,9 milliárd forinttal a Belügyminisztérium következik.
A közlések szerint a stabilitási alap célja, hogy megvédje Magyarországot az előre nem látható külső gazdasági eseményektől úgy, hogy az idei költségvetést semmilyen körülmények között ne kelljen módosítani.
MTI