A február havi index 2,1 százalékponttal magasabb a januári értéknél (53,8), és 2010-ben ez már a második 50,0 pont feletti érték. Február általában kedvező hónap volt a korábbi években, de az elmúlt években általában csak nagyon kevéssel volt 50,0 pont felett az index értéke. A nyers BMI érték is jócskán nőtt januárhoz képest, az év eleji lendület egyelőre nem csökkent.
Az MLBK adatai szerint legalább tizenhat egymást követő hónapban az elmúlt 15 évben még egyszer sem zsugorodott a feldolgozóipar, a korábbi rekordot az 1998. augusztus-december közötti öt hónapos időszak tartotta – ez a rekordsorozat most már biztosan nem folytatódik, még a későbbi szezonális kiigazítások tükrében sem.
Februárban három kivétellel a többi részindex pozitív tartományban tartózkodott, bár az indexértékek hat esetben is csökkentek januárhoz képest. A januári erős növekedés után 3,6 százalékponttal lett magasabb az új megrendelések indexe (59,9), két hónapos folyamatos bővülést jelezve. A beszerzési mennyiség indexe (62,9) nagy mértékben növekedett (4,4 százalékponttal) januárhoz képest.
A termelési mennyiség indexének (62,8) folyó havi értéke 6,1 százalékponttal magasabb az előző hónaphoz viszonyítva. A beszerzési árak indexe csökkent januárhoz képest, és már az árak minimális csökkenésére utal, egy nyolc hónapos trendet törve meg (49,9). A szállítási átfutási idő indexe (48,7) ezúttal csökkent, értéke 2,1 százalékponttal alacsonyabb a januárinál, és az átfutási idők kis mértékű hosszabodására utal. Februárban tovább nőtt a vásárolt készletek mennyisége, bár az ütem rendkívül enyhe, de január után a késztermékek-készletek megint csak csökkentek - írja az MLBK.
Rekordok Európában Európa-szerte gyorsult a feldolgozóipar növekedési üteme februárban a beszerzési menedzser indexek alakulása alapján. Elemzők rámutattak, hogy a feltörekvő kelet-európai országokban a vállalatok két év óta a legnagyobb mértékben növelték beszerzéseiket, ami jó előjelnek tekinthető a gazdasági fellendülés szempontjából. Az euróövezetben 54,2 pontra nőtt a mutató a januári 52,4 pontról, s ezzel harminc havi csúcsra emelkedett. Ez már az ötödik egymást követő hónap, hogy az index a növekedést a csökkenéstől elválasztó 50 pont fölött van. |
A foglalkoztatási index (52,8) harmadik hónapja jelzi folyamatosan a foglalkoztatottság bővülését a feldolgozóiparban, és a múlt havihoz képest 2,5 százalékponttal nagyobb lett az értéke.
A negyedév végére kilábalunk a recesszióból
Éves szinten csökkentek az ipari árak
Munkanélküliség: nem áll meg 11 százaléknál
Külgazdaság: Bajnai kijelölte az utat?
Ipari fellendülés: a belső kereslet nem élénkül
Privátbankár