Az adatok elemzésénél figyelembe kell venni, hogy az építőipar januárban egy átlagos hónap termelésének általában mintegy 60%-át állíja elő. A termeléscsökkenésben ugyancsak szerepet játszott a 2010. januári időjárás, ami az Országos Meteorológiai Szolgálat szerint az előző évinél csapadékosabb és 0,8 Celsius-fokkal hidegebb volt.
Januárban a két építményfőcsoport termelése ellentétesen alakult. Az építőipari termelés 13,5%-os mérséklődésén belül az épületek építése – a 2009. évi tendenciát folytatva – 21%-kal csökkent. Az egyéb építményeken végzett munkák volumene kismértékben, 1,2%-kal volt magasabb az egy évvel korábbinál. Decemberhez viszonyítva szezonálisan kiigazított adatok alapján az épületek építése 12,5%-kal, az egyébépítményeké 9,4%-kal csökkent.
A hét kérdése: Önnek mi lenne az első lépése kormányfőként? Szavazzon! |
A januárban kötött új szerződések volumene 21,6%-kal magasabb volt az előző évinél, ezen belül az épületek építésére kötötteké 3,4%-kal kisebb, az egyéb építmények építésére 43,4%-kal nagyobb volumenű új szerződést kötöttek. A jelentős növekedés autóút- és útépítésre kötött nagy értékű szerződéseknek köszönhető. Az építőipari vállalkozások hó végi szerződésállományának volumene jelentősen, 22,3%-kal bővült az egy évvel korábbihoz képest. Ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya 25,9%-kal, az egyéb építményeké 18,9%-kal nőtt.
Áprilisban leállhat a metróépítés
A forint menti meg a haldokló ingatlanpiacot?
Leálltak a lakásépítések
Privátbankár